Ali Buran

Ali Buran

Yazarın Tüm Yazıları >

Afrin ve Yanlış Siyasetin İflası

A+A-

AFRİN düştü,görünen o ki, büyük BARZANİ’nin 1975’te dediği gibi dünya adaleti hak hukuku bir varil petrole satılar.O, dönemde Cezayir Anlaşması ile İran ve Irak birleşip Kürt kazanımlarını yok etmişlerdi. Bugün de Rusya, ABD ve AB Afrin işgaline göz yummaları ile ,İran, Türkiye Suriye, Irak ile birleşip var olan kazanımları yok ediyorlar.

 

Peki PKK ne yapıyor? Öcalan yıllarca Suriye’de kalıp Baas’ın himayesinde kaldı ve iş birliği yaptı.Öcalan’ın 1999’de Suriye’ den ayrılması ile birlikte Halefi Salih Müslim YPG yi kurup aynı politikayı devam etti. Sonra ne oldu? Suriye ile Türkiye arası bozulunca PKK türevi olan PYD ve lideri Salih Müslim bir zamanlar BAASIN en samimi adamlarındandı. Daha Sonra İran Mollaları ,Irak Şii rejimi ile Türkiye arasında gelip gitti.Fakat Öcalan Kürtlerin aleyhinde bölge politikasını izleyince hiçbir sömürgeci devletten umduğunu bulmadı.Askeri yönden bunca güçlü söylemlerine rağmen .

 

Peki , PKK ve PYD ne mi yapıyor ? Kurulduklarından bu güne kadar ,kendi ve kendi türevleri dışında hiçbir Kürdistan’lı kurum siyasetle ilişki kurmadıkları gibi başta ENKS olmak üzere, kendi dışındakilerle mücadele edip başarılı olmamaları için şiddet dahil, her yola başvurdular.

 

KOBANİ örneğinde,yenilgiye az kalıncaya kadar PKK/PYD Peşmerge yardımını kabul etmediler. Neyse ki tüm Kürdistan ulusal güçlerinin ısrarları ile Peşmerge KOBABANİ’ye Gerilla yardımına gelip geçmişteki savaş deneyimleri ile birlikte IŞİDİ yendiler.

 

Eminim ki, bu gün de AFRİN için de Peşmerge’ye yardım için öneri getirseydi PKK/YPG yardımı kabul etmezlerdi.

 

Çünkü, PYD/YPG kendi başına karar alma yetkileri yoktur. İyi de peki, Kandil deki şefler Cemil Bayık, Mustafa Karasu, Duran Kalkan, Besse Hozat, Sabri Ok, Rıza Altun ve A.Haydar Kaytan ne yapıyorlar?

 

Liderler yöneticiler hangi gün kalmışlar? Hatırlandığı gibi IŞİD’IN Güneye saldırısında başta Serok Mesud Barzani, yardımcısı Kosret Resul,Kemal Kerkuki ve Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi'nin Genel Sekreteri 76 yaşındaki Muhammed Hacı Mahmut, ilerlemiş yaşına rağmen Kerkük bölgesinde başına geçtiği Doçka silahı ile IŞİD ile savaşıyordu. Ayrıca Barzani tüm ailesi cephede savaştılar.Hatta sonra basında öğrendik ki, bizzat Mesud Barzani bir cepheyi yönetiyormuş. İşte lider bu.Örneğin Ekim ihanetinde, Kerkük işgalinde PKK adeta sevindi. Hiçbir tepki vermediler. Şengal’de Haşdi Şahbi ile güç birliği yaptılar ve halen yapıyorlar.

 

Kısacası ve ibret alınacak olan , çoğunluğu çapulcu Araplardan oluşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçılarının ilk yaptığı şey, Kürtlerin NEWROZ efsaneesi olan KAWA heykelini yıkmak oldu.

 

Esasen bundan sonraki felaket senaryosu Türkiye’nin bu çapulcu Araplarla Suriye’deki diğer Kürt bölgelerine PKK ve YPG ve ‘’terör’’ iddiası ile girip girmeyecekleridir.Çünkü ABD bölge ülkelerinin dengelerini gözeterek her zaman Kürtlere sınırlı destek vermiştir Rusya tükenmek üzere iken Esad sayesinde Akdeniz de kendin yer buldu.Uluslar arası Stratejik araştırmalara göre Rusya Suriye savaşı sayesinde en çok silah satan ülkelerin başında geliyor, geçmişte de kan emici SADDAM döneminde mazlum Kürtlere karşı Sovyetler hep SADDAM yanında olmuştu.

 

Kürtler ne yapmalı ? Öncellikle Kürdistani ulusal birlik sağlanmalı.Ve bunca sakat ve yıllardır Kürt halkına iddia ettiği gibi bir m2 toprak Kürt kazanımı sağlamayan PKK’yi çok iyi tanımalı. PKK ve türevlerine destek vermemeli. Çünkü PKK bugüne kadar yaptığı gibi, bundan sonra da ulusal bağımsızlığa karşı olan bölge devletleri ile iş ve güç birliği yapmaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.