Ali K Yıldırım

Ali K Yıldırım

Yazarın Tüm Yazıları >

73.MİLLET ve ALEVİLER'İN SIRRI

A+A-

Bu akşam Croydon Cemevi'nde düzenlenen Hızır Cem'ine biraz gecikerek katıldım.

Cem'i yürüten Hüseyin Gazi Metin Dede idi. Tipik bir Anadolu kırsal şivesi ile konuşuyor olduğundan dolayı memleketini kestirmem zor oldu.

Sonra konuşmaları arasında 73 MİLLET sözü geçti ki, oysa şimdiye dek tekrarlanan hep 72 MİLLET idi.

Sonra GÜRÛHU NACİYE sözü geçti. Buna göre ALEVİLER; HAVA'DAN değil, günahsız NACİYE VE ŞİT evliliğinden gelen farklı bir topluluk, yani 73. MİLLET. Eskiden MİLLET sözü dinsel topluluklar ve hatta tarikatlar için kullanılır idi.

Besbelli ki yaratılış teolojisi, yani DOĞMA'SI ile farklı bir inançla karşı karşıyayız.

Sonra MUHAMED'İN MİHRAC'A ÇIKARAK KIRKLAR CEMİNE KATILMASINDAN BAHSETTİ Dede.

Muhammed'in; Ümmetin  peygamberi olmaktan vaz geçmesi, "BEN DE YOKSULLARIN HİZMETÇİSİYİM" diyip ve diğer 40 kişi ile eşit olmayı kabul etmesi sonrası KIRKLAR Cem'ine katılması kabul ediliyor. Topluluk'da birinin parmağı kanadığında KIRKININ da parmağında da kan akıyor. Ve bir üzüm tanesini KIRK kişi bölüşerek doyuyor.  MUHAMET BÖYLECE ALİ'NİN TARİQATI'NIN BİR FERDİ OLUYOR.

Sonra Dede ne kadar iyi ve güzel şey var ise yapılmasını için öğütler verdi: Cimri olmama, yardım, iyilik, insanlık, zalime karşı olma, Kürt köylerinin bombalanmasına kadar her şey.

IŞIK İLE KARANLIĞIN, ZALİM İLE MAZLUMUN mücadelesinin DAİM olduğunu söyledi.

Sonra "ÇOCUKLARINIZA KÜRTÇE ANA DİLİNİZİ ÖĞRETİN" dedi. Ben kendi kendime Türkçe şivesinden dolayı Türk sandığımdan dolayı önce şaşırdımsa da, sonra içimden "mutlaka kendini bilen bir KÜRT'dir" dedim.

Sonra kendisine sorduğumda SİVAS DİVRİĞİ ÇAMŞIXI'lı KÜRT SİNEMENLİ aşiretinden olduğunu belirtti. Çamşıxı köyü eskiden ZARA'YA BAĞLI iken, sonra DİVRİĞİ'YE BAĞLANIYOR.

ALLAH, MUHAMMED  VE ALİ sürekli zikredilen isimler olmakla birlikte, geleneksel İSLAM'A alternatif başka bir Teoloji ile karşı karşıyayız. Dede "Muhammet döneminde MÜMÜN ve MÜSLÜM isimleri var idi. MÜMÜN günahsız erkek, Müslüm günahsız bayan anlamına geliyor" dedi. Dolayısı ile MÜSLÜMANLIK MUHAMED'in ölümü sonrası bir din adı oluyor.

IŞIK TANRI MİTRA'dır, güneştir. Karanlık ve ışığın mücadelesi DUALİZM olarak ZERDÜŞTLÜĞÜN temel prensiplerindendir,

"YOKSULLARIN HİZMETÇİSİ OLMA ve HERKES İLE EŞİT OLMA" dinsel SOSYALİZM olan MAZDAKÇILIKTA VAR.

Parmağını göğsüne dokundurup, sonra öpüp alnına değdirme Hiristiyanlığa ait haç işaretinden bir eksiği ile farklılaşıyor.

Dolayısı ile daha önce bir kaç sefer gördüğüm Cemler'den farklı idi bu seferki. Bu Cem'de bende ALEVİLER'in sırrına vakıf oldum.

ALEVİLER'in  bu sırrı, eski İRANİ- KÜRT öğeleri barındırması nedeni ile KÜRD'ÜN SIRRI olmayı da hak ediyor. 

22.02.2018

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.