Ali K Yıldırım

Ali K Yıldırım

Yazarın Tüm Yazıları >

12 Imam Orucu ve Mazdakizm

A+A-

Yaygın görüşe göre 12 İmam orucu, Hz Hüseyin'in Yezit tarafından öldürülmesinin yasını tutmak için başlamıştır.

Hz Hüseyin'in yasını anladık ama 12 imam'ın yası ne oluyor? Bir kere Hüseyin'in katli sırasında ve hemen sonrasında bu imamların çoğu doğmamış dahi. Herbirinin 30 sene aralıklarla doğduğunu var sayarsak bu 300 senelik gibi bir Zaman dilimini kapsar. İnsan doğmamış olan ve henüz kim olduğu bilinmeyen biri için oruç tutarmı?

Evet tutmaz!

Dahası var: Hüseyin'in; Sasani sarayı kökenli bir bayanla evliliği sonrası İran'a geçen imamiyet ile Dünya'ya gelen her imam öldürüldümü ki onların yasını tutmak icab etsin?

Al Warraq Mazdakistlerin aydınlık ve karanlık arasında belirleyici mücadeleye inandığını belirtir.

12 sayısının kutsallığının daha derin bir anlamı ve geçmişi var. Hiristiyanlıkta kutsal 12 havarinin olduğunu biliyoruz.

Mazdakçılıkta daha derine giden 12 ussal kuvvet (spiritual forces) var.

Shristani'ye göre Mazdakistler üç elementin (su, Ateş ve toprak ) karışımından kötülüklerin başı ile İyiliklerin başının ortaya çıktığına inanırdı. Yukarıda Tanrı, onun altında yeryüzünde kralların kralı hüküm sürüyordu,. BUNLARIN elinde tamyiz, fahm, hıfz ve surur (sevinç) gibi 4 kuvvet var idi. Bu kuvvetlerde Mobadan Mobad, şef Herbad, askeri komutan (sepahbad) ve eğlendirme ustası Ramişgar'da ifadesini buluyordu.

Bu dört güç dünyayı on iki ussal kuvvetin çerçevesinde yedi vezirin yardımı ile yönetir.

Ne zamanki, bir insanda; dört, yedi ve on iki güç bir araya gelirse, o insan artık dinsel vazifelere ihtiyaç duymaz.

Şimdi bu son sözüm neyi hatırlatıyor?

Sanırım Pir Sultan'a ait olan

"Kılınmış namazımı kıldırırlarsa, ben de bu yayladan Şah'a giderim" sözü tam da yukarıdaki nedenden dolayı, kamil insan seviyesine yükseldiği var sayılan kendisinin dinsel vazifeye ihtiyacının OLMADIĞINI...

Yine bu belirlemeler sonrasında, Alevilikte "üçler, beşler, yediler ve onikilerin kutsallığı" ile ilgili "Sırrı", yani BATINLİĞİ de anlamış oluyoruz. Maniçeizm'de üç element yerine beş elementin temel alındığını hatırlatmakta yarar var.

Bu üç element Hiristiyanlıkta Kutsal Ruh, Meryem Ana ve İsa Peygamber'e dönüşmüşken, bunun İslamileşmiş versiyonu "Allah, Muhammed, Ya Ali" dir.

Safaviler ile gelişen ON İKİ İMAM şiiliği Türkler'in NEVROZ'a sahip çıkması gibi ON İKİ sayısının kutsallığının içeriğini değiştirerek onun içine kendi kutsallarını yerleştirdi.

Hikaye bu ve biz de bize uzatılan her şeye inanıyoruz...

Açık Asimilasyon olan bu durumun, Şii Safaviler'in diğer ortakçısı da SÜNNÜ Osmanlıdır, çünkü baskı altına aldıkları KÜRD'ÜN geçmişi ile barışık olması onlarında işine gelmemiştir.

Tarih değişik asimilasyoncu politikalara şahittir. Geçmişte bir halkın yapısınını belirleyen temel elementlerden belki de en önemlisi inançtı. Bu nedenle politikalar ona müdahale edilerek geliştiriliyordu.

Bugünde farklı değil. İnançlar değişti ise de, halkların umudu olan değişik inançlara ( eşitlik, sekülerizm gibi) müdahale ederek onları dejenere etmek değişmedi.

12 İmam orucu sırasında et, yumurta, balık gibi hayvansal ürünler yenilmez; hanımı ile cinsel ilşki yasaktır, traş olunmaz, banyo yapılmaz ve hatta yasta olduğunu göstermek için bayanlar köylerde elbiselerinin ters yüzünü giyerlerdi. Bazı insanlar 12 gün su dahi içmez idi.

Sanırım yemek ve cinsellik ile ilgili kısıtlamalar, Budizm etkisi nedeni ile, İslam öncesine ait iken, sonrakilerin belki de hepsi Safaviler ve sonrasına ait.

Nefis kontrolü nedeni ile orucu önemsiyorum. Bu nedenle kötü niyetler def ola, nefsinizi kontrol ettiğiniz 12 gün orucunuz sayesinde muradınıza eresiniz diyeyim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.