Ali Buran

Ali Buran

Yazarın Tüm Yazıları >

12 Eylül Cellatlarına Hesap Sorulmadan Gittiler

A+A-

Ben Mart 1971 ve Eylül 1980  darbelerinin mağduru ve tanığıyım. Darbecilerin Kirli ve zalim yüzlerini gördüm. Kendilerinin ülkenin sahipleri  görüp mağrur ve merhametsizdiler. Ama tümü de bencil, zalim, korkak ve kişiliksizdiler.

Darbelerin mağduru olarak  benim kuşağım ve benden sonraki kuşağın 12    Eylül mağdurları olarak  acaba EVREN'IN akıbeti SADDAM gibi olacak mı ? diye düşünürdüm..

 

 KENAN EVREN 12 Eylül'e gelince; 11 –Eylül 1980 sabahı  askeri ülkeyi darbe ile ele geçirdi. Parlamentoyu , siyasi partileri, sendikaları ve tüm demokratik kurumları fesih etti.

 

Bilinenler, 650 bin kişi gözaltına alındı ve 90 güne varan gözaltı sürelerinde ağır içkence gördük
 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, Açılan 210 bin davada 230 bin kişi Sıkıyönetim Mahkemeleri'nde yargılandı 7 bin kişi için idam cezası istendi, 517 kişiye idam cezası verildi,  124 kişinin idam cezası Askeri Yargıtay tarafından onaylandı.1980-1985 yılları   arasında, 22.912 kişiye 0-1 yıl arası ceza verildi, 10.784 kişiye 1-5 yıl arası ceza verildi, 6.186 kişiye 5-10 yıl arası ceza verildi, 2.396 kişiye 10-20 yıl arası ceza verildi, 939 kişiye 20 yıl üzeri ceza verildi, 630 kişiye müebbet cezası verildi, 420 kişiye idam cezası verildi.

 

30 bin kişi fişlenip işten atıldı. 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkartıldı.
23 bin 677 dernek kapatıldı12-Eylül de, 217 kişi kuşkulu biçimde öldü. 14 kişi açlık grevinde öldü. 16 kişi kaçarken vuruldu. 95 kişi çatışmada öldü. 43 kişinin intihar ettiği bildirildi. 171 kişinin işkencelerde öldüğü belgelendi. 3 bin 854 öğretmen, 120 öğretim üyesi ve 47 hakimin işine son verildi. 400 gazeteciye 4 bin yıl ceza istendi. 3 bin 315 yıl hapis cezası verildi.

Bu dönemde yüzlerce insan ajanlaştırıldı.İnsanlar kendi halkına karşı maddi karşılığında satıldı ve kullanıldı. Gazeteler 300 gün yayın yapamadı.13 büyük gazeteye 303 dava açıldı.

Bir TV söyleşi de; Evren 35 idamı imzalarken hiç ellerim titremedi" dediğinde,bir kısım Kahraman Türk  gençlerin alkış tutmuştu. .

Gençlerin yüzde 95'i gazete okumaz.Okuyanlar da yanlış gazeteleri okur

İşte EVREN'E göre tüm bu yapılanların amacı,  emir komuta zinciri içinde, demokrasiyi koruyup kollamakmış.!

40'a yakın idam kararı veren eski Sıkıyönetim Mahkemesi Hakimi Ali Fahir Kayacan, anılarını anlattı. 12 Eylül'den sonra idamın uygulanmaya başladığı gece iki infaza katıldığını zevkle anlatıyor. Kayacan, "Pişman değilim, ama unutamıyorum," diyordu.

Şimdi bu zat  bunları neden anlatıyorlardı,.Hukukun olmadığı bir ortam da sanki yasalar uygulanıyormuş gibi davranan hukukçu mahkeme başkanı, hangi hukuksal temele dayanarak bu idam kararlarını verdi?

Bunu açıklaması lazımdı..12  Eylül askeri cuntası düzmece askeri mahkemelerle hükümler verdi. Bu hükümlerin hiçbiri geçerli değildi..

Irak'ın devrik Devlet Başkanı kan emici Saddam Hüseyin, yargılandığı 05 Ekim 2006 günüölüm cezasına çarptırıldı. Iraklı Başsavcı Cafer El Müsavi, Saddam'ın kurşuna dizilmeyeceğini, asılacağını açıkladı.
Irak'ın  devrik lideri Saddam Hüseyin, şafaktan  önce asılarak idam edilmişti.. 

(30 Aralık 2006)

 

Ya bizim Apoletli Generallere  hiç hesap soruldu mu? Güya Her demokratik seçim arifesinde tüm iktidarlar 12 Eylül Cunta generallerine hesap soracağız diye halktan oy alıp iktidara geldiler. Ne yazık ki cellatlara hesap  sorulmadan  ecelleri ile öldüler.

Ben Temmuz de Diyarbakır Üniversitesi Tıp Fakültesinde  Ortopedi bölümünden Yar.Doç Dr Abdulkadir Polat ve  Uzaman Dr. Salih Özgökçe'den 3 aylık sağlık raporu almıştım. 17 Şubat 1981 de Diyarbakır da arkadaşları görmek için geldiğimde  çalıştığım daireye YSE (yol-Su-Elektrik) uğradığımda Bölge Müdürü odasında sivil  polisler tarafından göz altına alındım.27 Gün Disko değimiz sorguda  45 günde gözaltında  kaldıktan sonra bırakıldım.Yine 17 Şubat 1982 de arkadaşlarım rahmetli  Ahmet KARLI ve SA  bir kurye vasıtasıyla  çağrıları üzerinde Adana'dan Diyarbakır'a gelirken rahmetli Ahmet Karlı'nın kız kardeşinin  evin yönlendirildiğimde  evde  polis karakol kurulduğunu kapı zilini çaldığımda  polisler tarafından yakalandım.

Burada tam 49 Gün DİSKO/Sorguda  6 ay 12 gün KİP/DDKD  davasında Sorgu ile gözaltı arasında gidip geldim.Nihayet  Eylül ayında  ben ve bazı arkadaşlar serbest bırakıldık. Bir çok arkadaşlarız tutuklandı

Bir daha asla darbelerin  olmaması umudu ile, en kötü sivil iktidarların  Askeri darbelerden daha ehveni-Şer olduğu inancıyla  12 Eylül mağdurlarını ve Şehitlerini saygı ile anıyorum.

KİP/DDKD davasının bu bölümünü (BİR DDKO'LUNUN KÜRT YAŞAMI )kitabimde genişçe yer vermişim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.