The Guardian: 'Öğrenci protestoları büyüyor, Türkiyeli gençler Erdoğan'a sırt çeviriyor'

The Guardian: 'Öğrenci protestoları büyüyor, Türkiyeli gençler Erdoğan'a sırt çeviriyor'

.

A+A-

İngiliz The Guardian gazetesi, AKP'li Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan eylemlere geniş bir yer ayırdı. 

"Öğrenci protestoları büyürken Türkiyeli gençler Erdoğan'a sırt çeviriyor" başlıklı haberde "Cumhurbaşkanı'nın siyasi bir müttefikini üniversite rektörü olarak ataması, hayal kırıklığına uğramış ve yeterince istihdam edilmeyen gençlerin hükümete karşı öfkesini dışa vurmasının beklenmedik katalizörü haline geldi" ifadeleri yer aldı.

Öğrenciler ile birlikte akademisyenlerin de Bulu'nun rektör olarak atanmasını protesto ettiği belirtilip, "Bulu'yu atama kararı üniversite üyeleri için demokratik olmadığı gerekçesiyle kınandı ve yaygın bir biçimde, hükümetin, ülkedeki son sol eğilimli üniversitelerden birine sızma girişimi olarak yorumlandı. Bulu, 1980 askeri darbesinden sonra üniversite dışından seçilen tek rektör" bilgisine yer verildi.

300'den fazla kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, yazıda protestoların 2013'teki Gezi Parkı protestolarından sonraki en büyük sivil itaatsizlik olduğu vurgulandı.

Gazete Erdoğan'ın protestocu gençleri, "Türkiye'nin milli ve manevi değerlerine karşı çıkan teröristler ve LGBT gençliği" olarak tanımladığını ifade etti.

Yazıda Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Behrem Evlice'nin şu sözlerine yer verildi;

"Şu an çok öfkeliyiz ve bu sadece Boğaziçi öğrencileri değil, Türkiye'nin her yerinden öğrenciler ve gençler. Bize polis ve şiddetle saldırdılar. Tek istediğimiz üniversitemizin nasıl yönetildiği konusunda söz sahibi olmak ama bizi bu şekilde yaftalıyorlar."

The Guardian görece yaşlı kesimin Erdoğan'ı hala çeşitli sebeplerle desteklediğini ancak gençlerin bakış açılarının farklı olduğunu, bunun da Erdoğan'ın yeni sınavı olarak görülebileceğini kaydetti.

"AKP'nin neredeyse 20 yıllık yönetimi, Türkiye'deki kurumları ve toplumu sıkı bir şekilde dini ve sosyal açıdan muhafazakâr bir rotaya soktu. Yeni protesto dalgalarının, derinden kutuplaşmış olan ve barışçıl protestoların devlet tarafından bastırılmasının norm haline geldiği ülkede siyasi açıdan bir değişime yol açması pek muhtemel değil. Fakat daha yaşlı nesillerden birçok kişi yol ve hastane yaptığı, işçi sınıfı için yaşam standartlarını yükselttiği için Erdoğan'a minnettar olsa da, Türkiye'nin Z kuşağı -son yıllarda siyasi istikrarsızlık ve ekonomik karmaşa ile tanımlanan- AKP iktidarından başka bir şeyi tanımadı. Bu nedenle, Erdoğan'ın gücü üzerinde yeni bir sınavı temsil ediyorlar."

The Guardian'ın yazısında "Erdoğan'ın 'dindar nesil' yetiştirme girişimlerine rağmen, işsiz olan ve dinden uzaklaşan gençler Erdoğan'ın Türkiye'nin geleceğine dair vizyonunu reddediyor gibi görünüyorlar. 1990'ların ortalarında ve 2000'lerin başlarında doğanlar, Türkiye'nin 82 milyonluk nüfusunun yüzde 39'unu oluşturuyor ve 2023'te yapılması planlanan bir sonraki seçimde yaklaşık 5 milyon yeni seçmen olacak. Bu, AKP'nin oy oranları azalırken, siyasi açıdan çok büyük etkiler yaratabilecek türden bir demografik değişim" ifadelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.