Seçim İttifakını Kim Bozdu? İttifak'tan Karasu'ya cevap..

Seçim İttifakını Kim Bozdu? İttifak'tan Karasu'ya cevap..

Kürdistani Seçim İttifakı, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu'nun ittifaka yönlelik suçlamalarına yanıt verdi.

A+A-

Kürdistan Demokratlar Platformu (PDK-Bakur), Kürdistan İslami Hareketi (Azadi Hareketi), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (T-KDP), oluşturduğu Kürdistani Seçim İttifakı, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu’nun iddialarına cevap verdi.

 

Mustafa Karasu, ANF’ye verdiği röportajda, önemli talepleri kabul edilen Kürdistani partilerin çok aşırı milletvekili talebinde bulunduklarını ve böylelikle işi yokuşa sürdüklerini iddia etmişti.

 

PDK, Azadi Hareketi, PAK, PSK ve PDK-T’nin oluşturduğu Kürdistani Seçim İttifakı, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu’nun iddialarına cevap verdi.

 

Kürdistani Seçim İttifakı tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu’nun Kürdistani Seçim İttifakı’na yönelik haksız ithamlarda bulunduğu belirtildi.

 

Karasu’nun, doğru bilgilendirilmediği ya da eksik bilgilere dayanarak konuştuğu belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu medyaya yansıyan bir röportajında Kürdistani Seçim İttifakı’na yönelik haksız ithamlarda bulundu.

Mustafa Karasu adı geçen röportajında Kürdistani Seçim İttifakı ile HDP arasında yapılan işbirliği görüşmelerinin başarısızlığına neden olarak, İttifakımızın daha fazla milletvekili talep ettiğini söylüyor. Mustafa Karasu “ayrıca ne olduysa dışardan bir müdahale oldu ve HDP’yle bu partilerin seçim ittifakı gerçekleşmedi. Büyük ihtimalle AKP'nin müdahalesi oldu ya da AKP'nin isteğiyle başka güçlerin müdahalesi oldu ve sonuçta bu güçler böyle bir seçim ittifakına girmediler” diyor.

Mustafa Karasu doğru söylemiyor ya doğru bilgilendirilmemiş ya da eksik bilgilere dayanarak konuşuyor.

Kürdistani Seçim İttifakı hiçbir zaman HDP ile milletvekili sayısı konusunda pazarlık yapmadı. Siyasi Protokolü ve pratik çalışmalara ilişkin ilkeleri önemsedi ve görüşmelerde bunlara ağırlık verdi.

Mustafa Karasu sözkonusu protokoller konusunda sadece uzlaşıldığını ama bunların imzalanmadığını biliyor mu? HDP’nin Ankara’da açıkladığı seçim beyannamesinde üzerinde uzlaştığımız maddelere yer vermediğini, milli değerlerimize vurgu yapmadığını biliyor mu?

Ayrıca Mustafa Karasu AK Parti ve kendisi açıkça söylemese de iddia ettiği gibi, Güney’deki kardeş yapıların AK Parti’nin yönlendirmesiyle İttifakı’mıza müdahale ettiğini nereden çıkarıyor? Bu konuda elinde somut bilgiler var mı? Varsa kamuoyuna açıklamalıdır.

Eğer Mustafa Karasu müdahale edeni bilmek istiyorsa kendi söylediklerine baksın. Çünkü “HDP bir Kürt partisi değildir ancak Kürtlerin de partisidir. HDP ile şu aşamada bu partilerle siyasi ilkeler temelinde bir ittifak yapmanın zamanı yoktur” diyen kendisidir.

Kuzey Kürdistan’da geniş bir siyasi işbirliğine gerek olduğu bir dönemde, Mustafa Karasu ve arkadaşları daha duyarlı davranmalı ve olası geniş işbirliklerinin önüne engeller çıkaran eylem ve söylemlerden uzak durmalıdırlar."

07 Haziran 2018

Kürdistani Seçim İttifakı (Azadi Hareketi, PAK, PDK, PDK-T, PSK)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.