Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne kapatma davası

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne kapatma davası

.

A+A-

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği, haklarında ‘kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek’ suçlamasıyla kapatma davası açıldığını duyurdu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne kapatma davası açıldı. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğimize, hukuksuz ve hiçbir dayanağı olmayan iddialarla ‘kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek’ suçlamasıyla fesih davası açıldığını kamuoyunun bilgisine sunuyoruz" denildi.

DAVANIN GEREKÇESİ 'AİLE YAPISINI PARÇALAMAK' 

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"İddiaları odur ki, derneğimize yönelik muhtelif şikayet dilekçeleri mahkemece kuvvetli suç şüphesi oluşturmuş. Söz konusu dilekçeler derneğimizin ‘kadın haklarını savunmak kisvesi altında aile mevhumunu yok sayarak aile yapısını parçaladığı’ gibi somut hiçbir olguya dayanmayan yazılı başvurulardan oluşuyor. Ayrıca dosyada dernek yöneticilerimize yönelik, davaya bile dönüşmemiş, suç oluşmamış soruşturmalar dahil bir dizi kolluk kayıtları listelenmiş.

Bu hukuksuz ve hiçbir dayanağı olmayan iddialarla bizlere suç uydurmaya çalışmak mevcut hukuk düzeni açısından bile içler acısıdır. Biz siyasi iktidarı, savcıları, mahkemeleri kadınlar lehine göreve çağırırken, onlar bu konunun muhataplarını böylesi içi boş davalarla hedef almayı tercih ediyor. Tüm kamuoyu bilir ki bu coğrafyada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun önünde eylem yapmadığı adliye yoktur. Bizim açımızdan bu dava da kadınların yaşam mücadelesinden, eşitlik ve özgürlük mücadelesinden ayrı değildir.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğimize açılan bu davayı, yalnızca kendi mücadelemize yönelik bir saldırı olarak görmüyoruz. Bu saldırının tüm demokratik kamuoyuna yönelik bir saldırı olduğunu biliyoruz. Kadınları ve LGBTİQ+ları şiddet karşısında yalnız bırakmak pahasına İstanbul Sözleşmesi’nden imza çeken siyasi iktidarın; mücadele edenleri yıldırma çabası, ülkedeki nice hukuksuzluktan bağımsız değildir. Sanmasınlar ki bu hukuksuzluklara alışırız. Normalleştirmeyeceğiz, meşrulaştırmayacağız.

Kadın cinayetlerini durdurmak bir yana, her gün artışına bilfiil izleyenlerin devri sona eriyor. Bu çırpınışları boşuna olduğu gibi, bu davaları da boşunadır. Kadın cinayetlerini durdurana kadar durmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Kadın cinayetlerini de, şiddeti de, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini de, bu hukuksuzlukları da durduracağız.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak bugüne kadar asla yalnız yürümedik. Biliyoruz ki haklı mücadelemize yönelik bu saldırılar karşısında da asla yalnız yürümeyeceğiz. Başta üyelerimiz, dostlarımız olmak üzere; tüm kadınları, LGBTİQ+ları ve kadınların mücadelesine omuz veren tüm duyarlı kamuoyunu hakkımızda açılan bu fesih davası karşısında mücadelemizi sahiplenmeye çağırıyoruz. Asla durmayacağız, kadın cinayetlerini durduracağız.”

‘DAVA DERNEKLER MASASI ŞİKÂYETİYLE SAVCILIK TARAFINDAN AÇILDI’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, davanın İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’nün şikâyeti üzerine savcılık makamı tarafından açıldığını söyledi.

Dava konusunun “kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek” olarak ifade edildiğini belirten Ataselim, “Valilik adına dernekler müdürlüğü şikâyetçi oluyor ve savcılık dava açıyor. Kadın cinayetlerini durdurmakla sorumlu olan bütün merciler bizi durdurmak için harekete geçmiş durumda. Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak öldürülen kadınların aileleri ile birlikte 2010 yılında bu derneği kurduk. Dernekler il müdürlüğü, mesnetsiz, içi boş başvuruları, şikâyetleri dikkate alıyor ve şikâyette bulunuyor. Kanuna ve ahlaka aykırı olduğumuza kanaat getirmişler. Ama biz pes etmeyiz. Dün de buradaydık, yarın da burada olacağız” dedi.

Bu haber toplam 440 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.