Dünya Tabipleri Birliği'nin "Tıpta Irkçılık Üzerine Berlin Bildirgesi" yayımlandı

Dünya Tabipleri Birliği'nin "Tıpta Irkçılık Üzerine Berlin Bildirgesi" yayımlandı

.

A+A-

Toplumsal yaşamda ötekileştirilen kesimlerin maruz kaldığı ırkçılığın sağlık alanında da gözlemlendiği belirtilen açıklamada hekimlerin, sağlık emekçilerinin ve hastaların bu durumdan mustarip olduğu kaydedildi.

Dünya Tabipleri Birliği'nin (DTB) 5-8 Ekim 2022 tarihleri arasında düzenlenen 73. Genel Kurulu'nda kabul edilen "Tıpta Irkçılık Üzerine Berlin Bildirgesi" yayımlandı.

"Halk sağlığını tehdit ediyor"

Genel kurulda kabul edilen Berlin Bildirgesi'nde sağlık hizmetlerinde ırkçılığın yapısal bir sorun olduğu, bu durumun halk sağlığını tehdit ettiği vurgulandı. Toplumsal yaşamda ötekileştirilen kesimlerin maruz kaldığı ırkçılığın sağlık alanında da gözlemlendiği belirtilen açıklamada hekimlerin, sağlık emekçilerinin ve hastaların bu durumdan mustarip olduğu kaydedildi.

"Irkçılık bir toplum sağlığı sorunudur"

"Bu sebeplerle Dünya Tabipler Birliği;
• Her nerede ve ne zaman gerçekleşirse gerçekleşsin ırkçılığın her biçimini şiddetle kınar,
• Irkçılığın bir toplum sağlığı sorunu olduğunu beyan eder,
• Irkçılığın sağlık hizmetlerinde yapısal ve derinlere kök salmış bir biçimde bulunduğunu kabul eder,
• Irkçılığın biyolojik gerçekliği olmayan sosyal bir inşa üzerine kurulduğunu ve ırkçı varsayımlara dayanarak herhangi bir üstünlük iddiasının etik dışı, adaletsiz ve zararlı olduğunu kabul eder,
• Irkçılık deneyiminin bir sağlık belirleyeni ve kalıcı sağlık eşitsizliklerinden sorumlu olduğunu kabul eder,
• Tıpta eşitlik ve çeşitliliği etkin bir şekilde geliştirmeye kararlı olduğunu ve kapsayıcı ve eşitleyebilen bir sağlık ortamı için mücadele edeceğini bildirir."

 
  

Mücadeleye davet etti

Bildirge, ırkçılığa karşı üyelerini ve tüm hekimleri mücadele etmeye davet ederken, ırkçılığın sadece hekimlerin sağlığını ve güvenliğini tehdit etmediğini aynı zamanda ırkçı yaklaşımların ötekileştirilen grupların tıp mesleğine girişlerinin önünde engeller yaratarak temsil eksikliğine yol açtığını vurguladı.

Öte yandan yapısal ırkçılığın tıp eğitiminde, tıp araştırma ve yayınlarında da gözlemlendiği kaydedilirken, tıp dergilerinin genellikle ırkçılık ve ırkçılığın sağlığa erişimde yarattığı eşitsizlikler konusuna işaret etmekte isteksiz davrandığı belirtildi.

Tıpta ırkçılıkla mücadele için önerilerde bulunan bildirge, DTB Helsinki Bildirgesi'ni hatırlatarak ırkçılığın önlenmesi için tüm hekimleri ve DTB üyelerine çağrıda bulundu.

Tıpta Irkçılık Üzerine Berlin Bildirgesi'nin İngilizce ve Türkçe metinleri için tıklayın.

Bu haber toplam 112 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.