Avusturya Parlamentosu'ndan Türkiye’ye Kürdistan Bölgesi ve Rojava için kınama tasarısı

Avusturya Parlamentosu'ndan Türkiye’ye Kürdistan Bölgesi ve Rojava için kınama tasarısı

.

A+A-

Avusturya Ulusal Parlamentosu, Türkiye’nin saldırılarını kınayan ve Kürt halkının saldırılar karşısında korunmasını talep eden karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

Avusturya’da iktidar ve muhalefetteki partilerin Türkiye’nin Rojava ile Kurdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarına ilişkin hazırladıkları karar tasarısı, Ulusal Parlamento’da tartışıldı. Irak ve Suriye’nin topraklarına yönelik saldırıları kınayan, Türkiye’nin uluslararası hukuka uyulmasını talep eden karar tasarısına parlamenterler Dr. Reinhold Lopatka, Dr. Ewa Ernst-Dziedzic, Petra Bayr, ve Dr. Helmut Brandstätter öncülük etti.

Saldırılara Dikkat Çekildi

Parlamentoda ilk söz alan Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) Milletvekili Katharina Kucharowits, Türkiye’nin saldırılarına dikkati çekerek oturum sırasında mecliste hazır olan Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’e, “Sayın Bakan artık Türk devletine ne zaman dur diyeceksiniz?” sorusunu yöneltti.

‘Kürt Halkının Acıları Son Bulmalı’

Hükümetin büyük ortağı Avusturya Halk Partisi’nden (ÖVP) Reinhold Lopatka, 45 milyondan fazla Kürt’ün statü sahibi olmamasının bölgedeki savaş ve krizlere yol açtığını belirtti. Sadece Türkiye değil İran’ın da Kürt halkına zulüm ettiğini ifade eden Lopatka, “Kürt halkının çektiği acılar son bulmalı. Başta Avusturya olmak üzere AB sadece Türkiye ve İran’a değil, Suriye ve Irak’a da baskı yaparak Kürt halkının koruma altına almasını sağlamalı” çağrısı yaptı.

Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) üyesi Axel Kassegger da SPÖ ile daha önce hazırladıkları Türkiye’nin saldırılarını sert şekilde kınayan tasarının Dışişleri Komisyonu’ndan geçmemesini eleştirdi. Türkiye’nin ciddi biçimde uyarılmasını isteyen Kassegger, yeni tasarının ilkine göre “yumuşak” ifadeler içerdiğini öne sürerek destek vermeyeceklerini bildirdi.

Oy Çokluğuyla Kabul Edildi

Meclisteki gruplar adına söz alan milletvekillerinin konuşmalarının ardından tasarıya ilişkin oylamaya geçildi. Hem hükümet hem de muhalefetteki parlamenterlerin desteğini alan tasarı oy çokluğuyla kabul edildi.

Tasarıda özetle Nehammer hükümetine ana başlıklarda şu çağrılar yer aldı:

“* Türk devletinin uluslararası hukuka uygun hareket etmesi için Federal Hükümet, özellikle de Dışişleri Bakanlığı girişimlerde bulunmalı.

* Irak’ın kuzeyi ile Suriye’nin kuzeydoğusunda yaşayan halk ile altı yapının korunması için Federal Hükümet ve Dışişleri Bakanlığı çalışmalar yürütmeli.

* Federal Hükümet, Avrupa ve uluslararası camia Suriye, Irak ve Türkiye’deki sivil halk için özellikle Kürt halkı için insani destek bulunmalı.”

Türkiye’nin Kürt halkına yönelik saldırılarının son bulması için harekete geçilmesini isteyen bu tasarının ardından ÖVP’li Karl Nehammer’in başbakanlığındaki Federal Hükümet’in nasıl bir tavır alacağı merak ediliyor.

MA

Bu haber toplam 149 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.