Şaban Aslan

Şaban Aslan

Yazarın Tüm Yazıları >

Üç Kürdün kısa hayatı: Şivan Perver (3)

A+A-

s-011.jpg

Şıvan perwer  23 Aralık 1955 tarihinde Urfa’nın, Siverek ilçesi’nin Sarıdam köyünde doğdu. Esas ismi İsmail Aygün’dür. Aslen Mardin‘in Midyat ilçesine bağlı Keferze köyündendir.

Çocukluğunda Kürtçe şarkılar söylemeye başlamış. Hiç kimseden müzik eğitimini almamış.

 İlk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversite sınavında Ankara Gazi Üniversitesi Matematik Fakültesinde okumaya başlar. Saz çalarak müziğini geliştiriyor.     

1975 yılında, Ankara’daki Kürt iş adamları bir gece tertipliyorlar. Kürtçe şarkı okuyan Vanlı Atakan Çelik’i davet etmişler. Şıvan Perwer bir grup arkadaşlarıyla davetli olmadığı halde geceye katılıyorlar. Atakan Çelik sahneye çıkarak Kürtçe şarkıları okurken Xızalı şarkısını da okuyor. Şıvan yanındaki arkadaşlarına diyor bana bir saz bulun. Arkadaşları saz bulup getiriyorlar. Atakan’ın programı bittikten sonra, Şıvan elini havaya kaldırarak söz hakkını istiyor. Görevliler buyurun diyorlar. Şıvan diyor izin verseniz, Xızalı şarkısını okumak istiyorum. Şıvan sahneye çıkarak Xızalı şarkısını okuduğu zaman salonda büyük bir alkış başlıyor. Birkaç Kürtçe şarkıları okuyor. Şıvan’in bir topluma karşı ilk defa sahneye çıkışıdır.

Polis salonun çıkış kapısında sıkı güvenlik ünlemini alıyor. Program bitince, Şıvan arkadaşları arasında kapıdan çıkmayı başarıyor.

Belli bir süre sonra Şıvan Perwer, Urfa’nın Hilvan ilçesinde Kürtçe şarkılar okuyarak konser veriyor. Şıvan konser verirken, sinemanın çıkış kapısında polisler çok sıkı güvenlik önlemini alıyorlar. Kapıdan çıkma imkânı kalmıyor. Arkadaşları sinema salonunun arka taraftaki duvarını delerek Şıvan’ı, delinen duvarın deliğinden kaçırıyorlar.  O gece Şıvan birkaç arkadaşıyla beraber, Suruç’ten kaçarak tarlada yatıyorlar. Kaçak yollardan Suriye’ye gidiyor. 

Suriye’den, Avrupa ülkelerine gider. Hiç müzik eğitimini görmeden kendi bestelediği Kürtçe şarkıları okumaya başlar. Yerine göre çok sayıda Kürtçe şarkıları besteledi. Örneğin Halepçe katliamından kısa bir süre sonra, Halepçe katliamıyla ilgili şarkıyı besteledi ve okumaya başladı. Dünyada tanınan müzisyenlerle tanıştı. Şu anda Şıvan Perwer müzik dalında büyük bir Kürt sanatçısıdır.   

Üç Kürdün kısa hayatı: Karapetê Xaço (1)

Üç Kürdün kısa hayatı: Yılmaz Güney (2-)

Önceki ve Sonraki Yazılar