Şaban Aslan

Şaban Aslan

Yazarın Tüm Yazıları >

Portakal'ın anti-demokratik moderatörlüğü

A+A-

23.05.2018 günü saat 20.00'da, FOX TV'de Fatih Portakal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile canlı yayında konuşurken önümüzdeki seçimlerle ilgili Karamollaoğlu'na sorular soruyordu. Temel Karamollaoğlu da, Fatih Portakal’ın sorularına cevap veriyordu. Canlı yayın programı hayli uzun sürdü.

Temel Karamollaoğlu, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi hakkında konuşmak isterken Fatih Portakal, Temel Karamollaoğlu’nun konuşmasına izin vermedi. Hemen reklamları devreye soktu. Soru-cevap metodu ile konuşmalar davam ediyordu.

Çok iyi hatırlıyorum. 11 Eylül 2001’de ABD’de New York şehrindeki Dünya Ticaret Merkezi olan ikiz kulelerin füze gibi yolcu uçaklarıyla vurulmasınden kısa bir süre sonar ABD Başkanı George W. Bush dünya desteğini arkasına alarak Afganistan’a girdi. Akabinde Baas rejimini ortadan kaldırmak için, Irak’ı vurma hazırlıklarına başladı. 20 Mart’ı 21 Mart’a bağlayan gece 2003’te Saddam Hüseyin’in ordusunu vurmaya başladı. O dönemde ABD Başkanı Bush, Büyük Ortadoğu Projesini ortaya attı.    

O günlerde, Avrupa'da yayınlanan adını unuttuğun dergiden, Milliyet gazetesinin aldığı krokileri ve iligili yazıyı okudum.

Yazının devamında 2018 yılına kadar Ortadoğu'da 18 tane bağımsız devletlerin kurulacağını yazılmıştı. Kurulacak devletler arasında bağımsız Kürdistan devleti vardı. Ortadoğu haritası üzerinde krokilerle çizilen yerlerde kurulacak devletlerin adları yazılıydı.

Hepimiz o günleri yaşadık ve gördük. Arkasından Arap Baharı geldi. O da yetmedi. DAİŞ belası geldi ve halen devam ediyor. Ortadoğu olayı daha bitmemiş. Enerji kaynakları olduğu müddetçe, Ortadoğu'da yanan ateş devam edecek. Kimlerin nasıl ve ne zaman yanacağını kestiremiyorum.

Kuzey kutbun soğuk denizlerine hapsedilen Rusların en büyük hayali, İstanbul ve Çanakkale boğazlarından, Akdeniz'in sıcak sularına inerek Cebeli Tarık Boğazı'ndan dünyaya açılmaktır. Beş yüz yıldan fazladır Rusların açık ve kapalı hesabı sıcak denizlere inmektir.

1556’da Paris’te yapılan toplantıda, Almanların verdikleri destekle Ruslar sıcak denizlere indiler. Altı ay geçmeden İngilizlerin Paris Anlaşması'na karşı çıkmasıyla, Londra'da yapılan toplantıda Ruslar sıcak denizlerden çıkarıldılar.      

Bugüne kadar, Ortadoğu'daki çalkantıların sonucunda, Rusya ve ABD yöneticileri kapalı kapıların arkasındaki masanın başına oturarak, Ortadoğu'daki ganimetleri paylaştılar.

Canlı örnek: Suriye’nin sınırları dahilindeki, Kürt coğrafyası, ABD ile Rusya arasında paylaşıldı. Fırat’ın doğusunu ABD yönetiyor. Fırat'ın batısını da Rusya yönetiyor. Ortadoğu'da hangi devlet ABD veya Rusya’ya karşı çıkabiliyor. Konuşmak, yazı yazmak kolaydır. Bu iki büyük devlete karşı koyacak bir veya birkaç devlet yer küresinde yoktur.     

Televizyon programında, Temel Karamollaoğlu’nun Büyük Ortadoğu Projsi için neleri konuşacağını bilmiyorum.  Fatih Portakal’ın Temel Karamollaoğlu’nun konuşmasını engellemesi dikkatimi çekti.

Canlı yayının bir bölümünde, Temel Karamollaoğlu, "ana dilde eğitim istiyorum" dediği zaman Fatih Portakal tekrar konuşmayı keserek reklamlara girdi. Fatih Portakal’ın bu iki hareketi dikkatimi çekti.

Fatih Portakal'ı, televizyonda gördüğüm kadarıyla tanıyorum. Kemalist ideolojiyi savunduğu apaçıktır. Yine açık olarak haber bültenlerinde CHP’nin propagandasını yapıyor. Kendisi Türk vatandaşı olan bir kişidir. Istediği düşünceyi savunma hakkına sahiptir. Bana gore demokrat değil. Eğer demokrat biri olsaydı Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karmollaoğlu’nun bütün düşüncelerine izin verecekti. Demokrasiden nasibini almamış bir kişi ulemayı cihan olsa saygı duymam.     

Benim için din, mezhep, ırk ve millet farkı yoktur. Yalnız benim değil dünyadaki bütün insanların demokrasiye ve demokrat insanlara ihtiyacı var.    

 

Önceki ve Sonraki Yazılar