Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne Yazık ki DalKurd Mali İflasın Eşiğinde

A+A-

Bildiğiniz gibi DalKurd yönetim krizine bütün çabalara karşın bir çözüm bulunamadı. Yönetim krizi bütün ölümcül dehşetiyle hala devam ediyor; Ve bu yönetim krizinin doğurduğu diğer ölümcül dehşet ise kapıda. DalKurd 15 Agustos’a kadar İsveç Futbol Federasyon’undan yeni sezon için lisans almayı başarmazsa, kural gereği Federasyon tarafından iflası istenecek ve iki küme aşağı düşürülerek Superettan’ın alında olan ligden yeni den yarışmasına devam edecek. Yani özcesi DalKurd süper lig olan Allsvenskandan iki lig aşağıya düşürülecek. 

Bu sadece iki kayıp yıl anlamına gelmiyor. Belki de yıllarda DalKurd bu liglerde patinaj yapıp sıradan bir takım haline dönüşecek ve biz bütün Kürtler hayallerimizin üstüne soğuk su içmek zorunda kalacağız. 

Şimdi yapılacak iki şey var. Çağrım ve davetim bütün dünya Kürtlerinedir. 

1- Bütün dünya da sözüne güvenilir, itibarlı ve hakkaniyetli Kürtler sayın Kawa Junaid Rekani ve sayın Ramazan kızıl’a baskı yaparak, yan yana gelmelerini sağlamalı ve mutlak suretle DalKurd’un yaşadığı yönetim krizine son verilmelidir. DalKurd bir üst kimlik olarak her şeyin üstündedir. Allsvensakan’a çıkmayı başarmış olan bu takım bugün, şimdi, şu an yüz üstü bırakılmamalıdır. Bu fırsat kaçarsa kimbilir kim ve hangi zaman dilimi içinde Kürtler bir daha bu seviyeleri yakalayabilir? Ben kuşkuluyum. 

O nedenle Futbolsever olsun olmasın her Kürt, elinden geleni yaparak DalKurd yönetim krizine ortak olmalıdır. Herkes sorunun iki muhatabına baskı yapmalıdır. Şimdi şu an bu satırların aracılığı ile bütün Kürtlere ilan ediyorum ki, Sayın Ramazan Kızıl bana aynen şunları söylemiştir. ‘’ Ben dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir noktasında sayın Kawa Junaid Rekani ile görüşmeye hazırım. DalKurd’un menfaatları için bizi yan yana getiren insanların alacağı bütün kararlara şimdiden uyacağımı beyan ediyorum.’’ 

Sayın Ramazan Kızılın söyledikleri hepimizin gözlerinin içine bakılarak verilmiş bir sözddür. Kamuoyuna açık bir taahhüt ve açık çektir. O araya girecek insanların alacağı kararların tümün harfiyen uyacağını beyan etmiştir. 

Şimdi yapılacak tek şey Sayın Kawa Junaid Rekani’yi aynı duygu ve düşünceler içinde masaya oturması için ikna etmektir. Haklı haksız tartışmasına girmeden, toplanacak olan masada her iki tarafta talep, şart ve programlarını açıkça ortaya koymalı ve seçilen kişiler iki tarafın talep şart ve programlarından makul mümkün ve haklı olanlarını seçip, bunlardan DalKurd için bir yol haritası çıkarılmalıdır. Başka yol yok. Başka seçenek yok. Çünkü DalKurd yarında sahaya çıkacak. Belki her sorunu bekletmek, ötelemek mümkün ama bu sorunu bekletmek ötelemek mümkün değil. Çünkü böyle bir tavır DalKurd’un ölümüne açıkça evet demektir. Eğer DalKurd’un ölüm fermanını imzalamak istiyorsanız bu sorunları çözümsüz bırakın. 

Ey Kürtler ; DalKurd sosyal yetenk ve aklımız en üst seviyesidir şu an. Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz durum budur. Reel gerçek budur. DalKurd bugün Kürt milli takımı değerindedir. Bütün Kürtleri UEFA nezdinde temsil eden tek takımdır. Bu takıma sahip çıkalım. Bu takımı her şeye rağmen yaşatalım. 

2- Eğer bütün çabalara rağmen Sayın Kawa Junaid Rekani ve Sayın Ramazan Kızıl yan yana geliyorsa ve buradan bir çözüm ve barış çıkmıyorsa o zamanda yapılacak tek şey var, DalKurd adına bütün dünyada bir yardım kampanyası açmak. Acil olarak DalKurd’e maddi katkı yapılmalı. DalKurd bu Ağustos’da her saygın külüp gibi yeni sezon lisansını almalı ve Allsvensakan’a kaldığı yerden devam etmelidir. 

Şimdi soruyorum size? DalKurd buna değmez mi? DalKurd millidir. DalKurd bir büyük semboldur. DalKurd Kürtlüğün yaşayan en büyük halidir. DalKurd hepimizi dünyanın merkezine taşıyacak en en elverişli vasıtadır. DalKurd Kürtlüğümüzle gurur duyduğumuz nadir kurumlarımızdan biridir. 

DalKurd hiç kimsenin babasının malı değildir. DalKurd hepimizindir. DalKurd ortak davamız ortak milli meselemizdir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.