M. Hüseyin Taysun

M. Hüseyin Taysun

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kürdistani siyaset hesaplarını milli demokratik temelde yapmalıdır 

A+A-

 

      Kürdistani siyasetin hayatın tüm alanlarında oldukça ciddi bir kuşatılmaya tabi tutulmaya çalışıldığı bir dönemden geçmekteyiz. Bu durum Kürdler açısından asla kabul edilebilir bir durum olmadığı gibi var olan ulusal demokratik mücadele veren çevre ve unsurların tasviyesi anlamı taşımaktadır.
      Sömürgeci egemenlerin Kürd halkını yok sayarak ve hiçbir hesaba katmadan yürüttüğü ve bir kısım teslimiyetçi Kürd çevrelerinin de önünü açtığı bu sinsi ve tehlikeli politikalar uzun vadede coğrafyamızda yaşamakta olan Kürd halkı açısından oldukça tehlikeli sonuçların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.
      Sömürgeci egemenlerin nihai hedefi Kürdleri bulundukları coğrafyada uyguladıkları asimilasyon politikalarıyla aşama aşama eriterek yok etmek olan bu sinsi ırkçı ve şoven düşman stratejisine ne yazık ki bir kısım sözde Kürd siyasetçileri de alet olarak düşmanın işini kolaylaştırmakta ve bu vahşi politikanın değirmenine su taşımaktadırlar.
      Herkesin kendi hesabını yaptığı günümüzde geçmişte birçok zulme ve katliama uğramış Alevilerin de bu dönemde birtakım basit hesaplar uğruna sistem partilerinden birisine yani CHP'ye dedelerine maaş bağlattırmak, Cem evlerine statü kazandırmak ve buralara elektrik ve suyu bedava kullanmak adına açıkça destek vereceklerini ifade etmektedirler. Dolayısıyla yakın geçmişte bu sinsi politikalara alet olmuş ve günümüzde sömürgeci egemen siyasi partilerini destekleme kararı almış olan sözde Kürd ve Alevi siyasetçilerine birtakım yaşanmış olayları hatırlatarak onları bir kez daha uyarmanın ihtiyacını duymaktayız.
      Sömürgeci egemen siyasi partilerin isimleri ve iktidar oldukları dönemler farklı olsa da Kürdlere ve Alevilere uyguladıkları zulüm, haksızlık ve hakaretin biri diğerinden farklı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
      Şimdi buradan sisteme entegre olmak isteyen Kürd ve Alevilere soruyoruz:
Koçgiri, Şex Said, Ağrı, Zilan, Dersim katliamlarını kimler yapmıştı?
Maraş, Sivas, Malatya, Çorum vb. katliamları kimlerin marifetiydi?
Kürdistan'da 17 bin faili belli (meçhul) katliamların failleri kimlerdi?
Koruculuk Sistemi'ni icat ederek Kürdü Kürde kimler düşman etti?
Kürdistan'da sayıları binleri bulan köyleri kimler yakıp viraneye çevirdi?
Kürd halkının oylarıyla seçilen M. Vekili, Bld. Başkanlarını kimler görevden alarak kayyumları atadı ve seçilmişleri kimler zindanlara attı?
Metropol kentlerine gidip köle gibi çalıştırılan Kürd işçilere kimler saldırıp haklarını gasp ettiler?
Güney Kürdistan'da Bağımsızlık Referandumunu kimler engelledi?
Güney Kürdistan'da ikili bir yapının oluşmasına kimler sebep oldu?
Güneybatı Kürdistanı'nı işgal ederek Kürd kantonlarını kimler dağıttı ve Akdeniz'e Kürdlerin inmesini kimler engelledi?
Kürdistan'ın petrol ve doğalgazının dış dünyaya satışına kimler engel oldu?
      İşte bütün bu Kürdlere ve Alevilere yönelik düşmanca eylemlerin birbirinden farklı olmayan uygulamacıların sömürgeci egemen sistem partileri olduğu bilindiği halde siz ey bre gafiller 14 Mayıs 2023 seçimlerinde tercihinizi kime göre ve neye göre yapıyorsunuz? Bütün bu vahşi uygulamaların arasından birilerini seçmek zorunda mısınız? Günü geldiğinde bu vebalin hesabını kendi halkınıza nasıl vereceksiniz? Ve sorulacak hesabın adı düpedüz ihanettir.
      Şayet böylesi bir vebalin ve ihanetin altına girmek istemiyorsanız seçimlerde boykot dahil birçok seçeneğiniz vardır. Ve sizler birazcık Kürdlük ruhuna sahipseniz bazı eleştirilerinizi saklı tutarak bütün eksik ve noksanlarına rağmen bu seçimlerde oylarınızı HAK-PAR'a verebilirsiniz. HAK-PAR adaylarını desteklemekle milli demokratik görevinizi yerine getirmelisiniz.
      Ben de bir yurtsever şahıs olarak bir kez daha oyumu HAK-PAR'a vereceğim.

Saygılarımla
M. Hüseyin Taysun
01.05.2023 İST

Önceki ve Sonraki Yazılar