M. Hüseyin Taysun

M. Hüseyin Taysun

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kürdistani mücadelenin ebedi rehberi Kadi Muhammed’in anısına

A+A-

 

Yaşadığımız evrende ve farklı tarihlerde kendi halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine büyük emekler verip emsalsiz kahramanlık ve fedakârlıklar yaparak öncüllük etmiş birçok ünlü kişilerin olduğunu bilmekteyiz.

Ancak Kürd Ulusal Mücadele tarihinde harekete öncülük yapanların durumu diğer milletlerinkinden çok daha farklıdır. Dikkat edilirse Kürd Ulusal Mücadelesine öncülük yapan ve Kürd halkına yaşadığı coğrafyada bağımsız bir devlet hediye etmek isteyen önderlerimizin tamamı bu kutsal mücadele uğruna büyük şehadetler yaşayarak canlarını feda etmişlerdir.

Bunlardan birkaç örnek verecek olursak ŞexMahmudBerzenci, Şex Said, Seyyid Rıza, BroyeHeske Telli, Kadi Muhammed, Mela Mustafa Barzani ve Dr. Kasım Loyu sayabiliriz. Bahsi geçen bu mümtaz önderlerimiz ya sömürgecilerin idam sehpalarında ya da düşmanlarımızın kahpe tezgâhlarında aramızdan kopartılarak kendi halkı uğruna şehadete ulaşmışlardır.

Mazlum Kürd halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde hayatlarını feda eden bu emsalsiz ve büyük tevazu sahibi önderlerimizin en önemli meziyetleri kendi halkını düşmana karşı mücadelede geri saflarda tutarak kendilerinin en ön saflarda savaşmış olmalarıdır. Dolayısıyla başka milletlerin mücadele tarihinde böylesine kendi halkını esirgeyen örneklere çok az rastlanmaktadır.

Bütün bu geçmiş gerçekliklere karşılık ve gelecekteki Kürd halk savaşının başarılarının temel harcını oluşturan ve bizlere Ey Ragip Milli Marşı’nı Alaye Rengini kazandırarak ebediyete intikal etmiş bu fedakar büyüklerimize minnet ve şükran borcumuzun olduğunu belirtmek isterken günümüzde Kürdler adına siyaset yapan örgüt, parti ve şahısların bu tarihi gerçekliklere ne kadar saygılı olduklarını doğrusu çok merak etmekteyiz.

Kürd ulusal mücadele geçmişini ve bahsi geçen kahraman öncülerini inkar ederek ya da Kürd Ulusal Mücadele tarihini kendilerinden başlatanların haklı olmaları veya düşmanlarımıza karşı başarılı olabilmeleri mümkün müdür? Şayet birileri samimi olduklarını söylüyor ve iddia ediyorlarsa onlara tavsiyemiz ölümsüz önder Kadi Muhammed’in vasiyetini tekrar tekrar okumaları olacaktır.

Bugünü kendisinin yaşadığı dönemde o büyük bilgeliği ile tahlil eden büyük önder Kadi Muhammed’in Kürdlere tavsiyesi: “Düşmanlarımıza asla güvenmeyin ve onlara bel bağlamayın. Her zaman kendi halkınızın öz gücüne ve birliğine inanarak mücadelenizi sürdürünüz.”Demiştir. Umuyor ve temenni ediyoruz ki onu minnet ve şükranla andığımız bugünlerde söyledikleriyle ve yaptıklarıyla hatırlar ve onun yüce kişiliğine layık oluruz.

 

Saygılarımla

M. Hüseyin Taysun

03.04.2022 İST

Önceki ve Sonraki Yazılar