Şaban Aslan

Şaban Aslan

Yazarın Tüm Yazıları >

IRAK BAŞBAKANI MUSTAFA KAZIMİ

A+A-

Saddam Hüseyin’in vahşeti

Saddam Hüseyin, Kuran’daki Enfal suresini ileri sürerek 182 bin silahsız ve savunmasız Kürt insanlarını katıl ederken, demokrasiyi sakız gibi ağızlarında çiğneyen dünya devletlerin liderleri kör, sağır ve lal oldular. Vahşi ruhlu Saddam Hüseyin bu katliamla yetinmedi. 16 Mart 1988 yılında, Kürdistan’ın Halepçe kentine savaş uçaklarıyla elma kokusunu veren kimyasal bombaları yağdırdı. Yaş, cinsiyet farkı gözetmeksizin 5 binden fazla Kürt insanları hunharca katıl etti ve 10 binden fazla insanlar yaralandılar ve sakat kaldılar. İkinci defa dünya devletlerin liderleri kör, sağır ve lal oldular.

Halepçe'ye düzenlenen kimyasal saldırı sonrası bölgeden kaçan bir grup Güney Kürdistanlı Kürtler Türkiye’ye geldiler. Diyarbakır Merkez ilçeye Muş merkez ilçeye ve Mardin Kızıltepe ilçesine yerleştirildiler. Yerleşik Kürtler, Güney Kürdistan’dan gelen soydaşlarını bağrına basarak yardımcı oldular.

Merhum Melle Mustafa Barzani, hayattayken demişti Kürtlerin değeri bir varil petrol kadar yoktur.

Birinci Körfez Savaşı, kod adı Çöl Fırtınası

Canavar ruhlu Saddam Hüseyin, dünya devletlerinin sesiz kalmalarından şımararak cesaret aldı. Petrolün insan kanından daha kıymetli olduğunu bilmiyordu. Verdiği emir üzerine 2 Ağustos 1990 günü, Irak askerleri Kuveyt’i işgal ettiler. Saddam, Kuveyt’i, Irak’ın on dokuzuncu vilayeti olarak ilen etti. Durumun ciddiyetini anlayan devletler başta ABD Başkanı George H. Bush, Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı kararları dinlemeyen Saddam Hüseyin, Kuveyt’ten çıkmayacağına ısrar etti. Baba Bush girdiği diyalog sonunda yanına aldığı 37devletin katıldığı koalisyon güçleri Saddam’ın askerlerine karşı 17 Ocak 1991’de savaş başladı ve 28 Şubat 1991’de Saddam mağlubiyeti kabul ederek Kuveyt’ten çekilmek zorunda kaldı. Beli kırılmış yılan gibi yaşamak zorunda kaldı.

İkinci Körfez Savaşı

İkinci Körfez Savaşı Oğul Bush döneminde 20 Mart’ı 21 Mart’ta bağlayan gece 2003’te ABD ve Birleşik Krallık önderliğinde oluşturulmuş Çokuluslu Koalisyon Kuvvetlerinin askerî harekâtla Bağdat’a atılan füzelerle savaş başladı. İkinci Körfez Savaşı ile Iraktaki halkları, diktatör Saddam Hüseyin’in zulmünden kurtardı. Koalisyon ülkelerince Irak'ı Özgürleştirme Operasyonu olarak da adlandırılır. 21 Ekim 2011 tarihinde ABD Başkanı Barack Obama yaptığı açıklamada, Irak’taki ABD askerlerinin 31 Aralık 2011'e kadar geri çekileceğini açıkladı. 15 Aralık 2011 tarihinde Bağdat'ta bulunan Amerikan Üssü'nden son Amerikan Bayrağı'nın indirilmesiyle savaş resmen sona erdi. Hazırlanan yeni anayasaya göre resmen iki parçalı federe devlet oldu. Kuzeyde Federe Kürt Devleti ve Güneyde Federe Arap devleti kuruldu.

Irak Savaşı

Saat yönünde, ilk karede Amerika askerleri Samara'da devriye geziyor, ikinci kare; Bağdat meydanındaki Saddam Hüseyin heykeli yıkılıyor, üçüncüde ise Iraklı askerler direniş esnasında, son karede ise Bağdat'ın güneyinde bir arabaya yerleştirilmiş bomba patlıyor.

Bugünkü Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi

Mustafa Kazımi siyasetçidir. Aynı zamanda, Irak Ulusal İstihbarat Servisi Başkanlığını yapmış kişidir.

İkinci Körfez Savaşı başlamadan önce Saddam Hüseyin’e karşı Irak dışında örgütlenen muhalefetin içinde yer aldı. 2003 sonrasında Irak'a döndü ve bazı gazetelerde yazarlık yaptı. Saddam Hüseyin döneminde işlenen insanlık suçlarını araştırmak üzere kurulan Irak'ın Hafızası Kuruluşu'nun başkanlığını yürüttü.

Haşdi Şabi’den Bağdat’taki milis gösterisi hakkında açıklama!

Haşdi Şabi, Bağdat’ta bugün herhangi bir gösteri yapmadıklarını duyurdu.

Haşdi Şabi Heyeti, Rabiullah isimli milis grubunun bugün Bağdat’ta gösteri gerçekleştirmesinin ardından yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi güçlerinin sadece Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı’nın emirleri doğrultusunda ve Ortak Operasyonlar Komutanlığı’yla koordinasyon halinde hareket ettiğini bildirdi.

Açıklamada, Rabiullah isimli grubun Haşdi Şabi’ye bağlı olup olmadığına dair herhangi bir bilgiye yer verilmezken, Haşdi Şabi’nin resmi çerçevede hareket ettiği ifade edildi.

Bağdat’ta sokağa çıkan milisler, askeri gösteri düzenleyerek Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’yi tehdit etti.

Öte yandan, bugün “Rabiullah” isimli milis grubu, Irak’ın başkenti Bağdat’ta askeri araç ve üniformalarla sokağa çıkarak, şehirde gövde gösterisi yaptı.

Milisler, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’nin üzerinde ayakkabı izi ve makas işaretleri ile “Kulağını kesmenin zamanı geldi” sloganları yazılı posterlerini taşıyarak tehditlerde bulundu.

Milisler tarafından çekilip paylaşılan videoda grubun kalabalık olduğu ve Bağdat’ın farklı bölgelerinde sivil araçlara zorluk çıkardıkları görülüyor.

Ellerinde silah ve roketlerle bir bildiri okuyan milisler Kazimi’den; bütçenin yasa tasarısının kabul edilmesi, dolar kurunun eski seviyeye çekilmesi ve Kürdistan Bölgesi bütçe payının gönderilmemesi gibi taleplerde bulundular.

Kaynaklar, gövde gösterisi sırasında milislerin Irak İçişleri Bakanlığı İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Ahmed Ebu Rehif’in ofisini ablukaya aldığı ve Rehif’in resmini de çiğnediğini bildirdi.

Ahmed Ebu Rehif ise yaptığı açıklamada Bağdat’taki bazı fotoğraflarını paylaşarak, “Bağdat’ta güvenlik güçlerini ziyaret ederken” ifadeleriyle milislere yanıt verdi.

Öte yandan Irak’ta yayın yapan Al Sharqiya News kanalı, 7 milis grubunun, Irak’ta ABD güçlerine yönelik ateşkesi bozma konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Rabiullah grubunun gövde gösterisinin Irak, Mısır ve Ürdün arasında gerçekleşecek zirvenin öncesine denk gelmesi dikkat çekti. Bir süre önce Kazimi, Irak’ın güvenlik tehdidini atlattığını ve ülkedeki diplomatlara yönelik herhangi bir tehdidin olmadığını açıklamıştı.

Rabiullah milis grubuna kimin komuta ettiği halen bilinmezken, grup daha önce de Bağdat’ta birçok yere saldırmış, 17 Ekim 2015’te de Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Bağdat binasını ateşe vermişti.

Kazımi'den İran'a Haşdi Şabi uyarısı

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Haşdi Şabi milislerine ilişkin İran’ı sert bir dille uyardı

Malpera Sky News Irak’ta üst düzey iki kaynağa dayandırdığı haberine göre, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, İran’a gönderdiği bir mesajda kendisine bağlı Haşdi Şabi milisleri feshetmesini istediği bildirildi.

İki üst düzey kaynak, Kazımi, şahsına yönelik açıktan tehdit eden grupların İran’ın desteklediği gruplar olduğunu kaydettiğini söyledi.

Mustafa Kazımi’nin İran’a gönderdiği mesajın Irak-ABD arasındaki stratejik diyalog öncesi ortaya çıkması dikkat çekti.

Herwekî Sky News, Başbakan Mustafa Kazımi’nin İran’da hangi makama bu mesajı gönderdiğinin netlik kazanmadığını ancak bir hafta önce Bağdat’ı ziyaret eden Kiran Devrim Muhafızları Kudüs Güçleri Komutanı İsmail Kaani’ye verilmiş olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu kaydetti.

Yukarıdaki yazıyı yeterli gördüm, devamını yazmadım.

Anlamıyorum. Ben siyasetçi olacağım ve Irak’ta hükümet kurup Başbakan olacağım, milleti ve devleti yöneteceğim. Böyle bir örgüt 25 Mart 2021 tarihinde Bağdat’ta böyle

bir gösteri yapacak, ben suya sabuna dokunmayacağım. Ancak 13 gün sonra İran devlet yetkililerine bir uyarı mesajını göndereceğim. Ben Mustafa Kazımi’nin yerende olsaydım ya istifa edecektim veya intihar edecektim.

Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir olayın yaşandığını görmedim ve duymadım.

Bay Mustafa Kazımi, Pers İmparatorluğunun devamı olan İran devletinin siyasetini bilmiyorsan istifa et git kendi evinde otur istirahat et. Ortadoğu da Roma İmparatorluğunun tek tek rakibi Pers İmparatorluğuydu. Sınırları Yunanistan’a ve Libya’ya kadar gidiyordu. 1979 yılından bugüne kadar, dünyanın süper gücü olan ABD’ye karşı kafa tutuyor. Halen ABD’ye boyun eğmemiş.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar