Şaban Aslan

Şaban Aslan

Yazarın Tüm Yazıları >

Her Oyunun Bir Kuralı Var

A+A-

İki takım futbol maçı oynarken, oyunculardan biri kural dışı bir harekette bulunduğu zaman orta hakem tarafından cezalandırılır. Gerektiği zaman kırmızı kart göstererek oyundan çıkarır. İki oyuncu satranç oynarken, oyunun kurallarına göre oynarlar. Oyunculardan biri kural dışına çıktığı zaman hakem onu oyunun mağlubu olarak kabul eder ve oyunu bitirir. Örnek olarak yazsam yüzlerce örnek var.

Her oyunun bir kuralı olduğuna göre, savaşın da bir kuralı var. Savaşın başladığı günden 3 Şubat 2018 gününe kadar, Afrin bölgesinde 150 sivillerin öldüğünü 298 sivilinde yaralandığını internette ki medya kuruluşlarından okudum. Savaşta silahsız ve savunmasız insanlar öldürülmez. Hz. Muhammed demiş savaşta silahsız ve savunmasız insanlar öldürülmez. Ağaç kesilmez.

Savaşta öldürülen bir insanın cesedine dokunulmaz. SOHR ellerinde YPJ'li militan kadının cesedi, ÖSO üyelerince çırılçıplak soyularak vücudunun parçalara ayrıldığına dair bir videoya ulaştığını ve bunun bir savaş sucu olduğunu açıkladı.

Haber ajanslardan düşen bilgilere göre, Türk ordusu ile birlikte Efrîn’de savaşan ÖSO, Raco ilçesinin Elbizkê köyünde bir aileden 4 kişiyi eve kilitleyerek diri diri yaktı. Bu da savaş sucudur.

Dünyadaki savaşlar hiçbir zaman eşit şartlarda yapılmamış. Mutlaka bir tarafın diğer taraftan silah ve cephane bakımında üstünlüğü olmuş.

Birinci Dünya Petrol Paylaşım Savaşında, Osmanlı devleti, Arap çöllerinde 550 bin ölü 103 bin kayıp. Kayıplar nerde nasıl öldüğünü, öldürüldüğünü veya başka bir ülkeye sığındığı kesin olarak bilinmiyor. 130 bin esir asker vererek çekildi.* Eğer İngilizler isteselerdi, esir aldıkları Osmanlı askerlerini öldürebilirlerdi. Ama İngilizler o zaman savaş sucu işlemiş olacaklardı. İngilizler savaş sucunu işlememek için esir aldıkları, Osmanlı askerlerini öldürmediler. Savaşın bitiminde serbest bıraktılar. Bizim köyden savaşa gidenlerden yalnız dört kişi geri geldiler. Akrabam olan bir tanesi, Rus cephesinde yaralandı. Ölene kadar kolu sakattı. Geri kalan üçü kişi İngilizlere esir düşmüşlerdi. Bunların dışında savaşa katılanlardan bir tanesi geri gelmedi.

KÜRTLERİN KATİLİ İNGİLİZLERDİR

Kürtleri bu duruma düşüren devlet değil, devletsizliktir. Birinci Dünya Savaşın sonunda, İngilizler cetvelle kâğıt üzerinde çizdiği haritalarla 22.5 Arap devletini kurdu ve Birleşmiş Milletlere de kabul ettirdi. Bugün 50 milyon nüfusu olan Kürtleri devletsiz bıraktılar. İngilizler 100 yıl önce kurdukları “Katar” devletinin nüfusu bugün 2.5 milyondur. Kim bilir o zaman, Katar’ın nüfusu bindi. Bana göre halen İngilizler ve Ruslar bilinçli olarak Kürtlere ihanet ediyorlar.

İngilizler, Kürtleri dört parçaya ayırarak dört devletin egemenliği altında bırakıldılar. “Bilmiyorum, Kürtler İngilizlere ne yapmış.” Birinci Dünya Savaşından kısa bir süre sonra,

Kürtler özgürlüklerini almak için; Türkiye’de, Suriye’de, Irak’ta ve İran’da belli aralıklarla savaştılar ve halen savaşıyorlar. “Bunun sebebi İngilizlerdir.”

İkinci Dünya Savaşında, Hitler 6 milyon Yahudi’yi hunharca katıl etti. Yahudiler bitmedi. Savaşın bitiminden 3 sene sonra Yahudiler kendi devletlerini kurdular. Savaşın sonunda Almanlar ve Japonlar kayıtsız şartsız teslim oldular. Savaşı tazminatı da ödediler. Devlet hakkı ellerinden alınmadı.

Çok ilginçtir. Savaşın bitiminden üç sene sonra, Alman mühendisleri germanyum maddesinden transistor icat ettiler. Transistor’ün ne olduğu herkes bilmiyor. Ancak elektronik mühendisleri ve elektronikle uğraşan, yani radyo, televizyon, bilgisayar gibi benzeri cihazları tamir eden kişiler bilir. Daha sonra Japon mühendisleri kumdan transistor üretmeye başladılar. Transistorun icadıyla teknoloji alanında dünya bugünkü duruma geldi. 1945’te Almanlar kayıtsız şartsız teslim oldular. 1962’den itibaren insanlarımız işçi olarak Almanya’ya gitmek için İş ve İşçi Bulma Kurumları önünde kuyruğa girmeye başladılar. Abartılı konuşmanın ve yazmanın bir anlamı yok.

Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özel Suriye Ordusu, Rojava Kürdistan’ında Kürtlerle savaşması, Türkiye de yaşayan 80 milyon insana ve Rojava’daki Kürtlere can kaybı ve ekonomik alanda çok pahalıya mal olacak. Bu savaşta ABD ve Rusya kârlı çıkacak. Zaten ABD ve Rusya, bu bölgedeki ganimetleri paylaşmışlar. En kütü barış en iyi savaştan daha iyidir.

 

*Dip not: Arap çöllerinde Türkler Alpay Kabacalı Cem Yayınevi 1990 İstanbul arka kapaktaki not.

Önceki ve Sonraki Yazılar