Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Yazarın Tüm Yazıları >

DalKurd Teknik Direktörü Poya ile Konuşma!

A+A-

İşini seven insanları takdir ederim. İşini her zaman bir adım daha ileri götürerek geliştiren insanları daha çok severim. Bir insanı bir konuda 'bilen'' kişi yapan ya da o konuda onu ''uzmanlaştırıp otorite'' haline getiren şey sadece aklı değildir, Mesleğim dediği konuda olağan üstü yoğunlaşmasıdır. kendi mesleğine odaklanan beyin, her şeyden önce kendi eksikliklerini gören beyindir.Şimdi madem DalKurd teknik direktörlüğü postunda oturuyorsun, o zaman seninle adı futbol olan bu oyunu biraz daha ''içeriden'' bakarak konuşalım.


1- Üçlü defans ile oynamakta ısrar ediyorsun; amenna bu ısrarı anlarım. Ama benim kafamı karıştıran en temel soru şu; Üçlü defans önündeki beşli orta saha ile neden kolay pas alış verişi yapamıyor ve neden defans oyuncuları ısrarla toplara uzun vuruyorlar. Akıllı teknik adamlar, defanstan daha kolay şekilde çıkmak için 3-5-2 .yi icat ettiler. 3+ 5 =8 kişilik bir blok ile topu rakibe kaptırmadan alan kaydetmek üzere tasarladılar. Peki neden bu futbol aklı senin tasarladığın oyunda yok.


2- Üçlü defansın en gerisindeki orta oyuncu( Jesper) neden geriye doğru derinlik verdiğinde, orta beşliden en az iki kişi savunmanın kenarında oynayan oyuncular ile birlikte pas opsiyonu için alternatif pas atılacak oyuncu olamıyorlar. Bütün dünyada savunmanın en gerisindeki oyuncu kendi ceza sahasına doğru derinlik verdiğinde,hem kenar oyuncuları hem de orta saha oyuncuları bu topu almak için boş alan yaratırlar. Peki, bu plan neden DalKurd savunma organizasyonunda işlemiyor?


3- Gerek sağdan gerekse de soldan kenara taşınan toplar neden final vuruş organizasyonun da kullanmak üzere bir taktik plan için olgunlaştırılmıyor da, her seferinde kenara taşınan toplar ceza sahasına orta yapmak biçiminde uzun orta biçiminde kullanılıyor?. Her zaman ele geçmeyen bu fırsatlar neden hemen heba ediliyor ve sen hiç bir şey yapmıyorsun?


4- TFF ile oynanan Maç neden 0-0 bitti. Bir fikrin var mı? Oyuna Mirkan ve  Akpoveka ile başladın. 12 dakika da Mirkan sakatlandı ve oyuna Diego Montiel'i aldın. Peki neden hücum planını  değiştirmedin. Ben söyleyeyim. Çünkü bir hücum planın yok. Orta yapıp topu ceza sahasına göndermekten başka da bir plan milan görmedim ben sahada. Oysa elinde Akpoveka gibi hem süratlı hem hızlı hem de çok kuvvetli bir santrafor var. Neden bu oyuncu için bir kontraatak planı yapmıyorsun da her seferinde yerleşmiş defansın kucağına atıyorsun bu oyuncuyu? Bu oyuncunun yeteneklerine göre bir hücum planı yapmak çok mu zor? Bunu sen yapmayacaksın da benim babam mı yapacak. Olacak şey değil.


5- Diego Montiel oyuna girince, neden bu oyuncu ile Akpoveka arasında doğrudan bir pas ilişkisi için talimat vermedin. Neden ısrarla  Dusan'ın bütün uygun pozisyonları  gölgelemesine seyirci kaldın. Montiel, Dusan ve Akpoveka arasında , Akpovekayı rakip defansın markajından kaçıracak iki hile düşünemedin? Neyse yahu.. Ben kime söylüyorum...


6- Poya artık yaptıklarından sorumlu değildir benim nezdim de. Artık DalKurd yönetim kurulu özellikle de Başkan sayın Ramazan Kızıl Sorumludur. Ben böyle bilir böyle söylerim. Bir Teknik adamın bir takımı yetersizliğinden ötürü şampiyonluktan göz göre göre uzaklaştırmasına kim seyirci kalıyorsa onlardır sorumlu olanlar. Ya bu işi siz, düzeltin ya da düzeltecek bir profesyoneli işbaşına getirin. İsveç'te işini bilen teknik adamlara kıran mı girdi? Hepsi birlikte hastalandı mı? ya da her neyse....

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.