Şaban Aslan

Şaban Aslan

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyük Devlete Riyakârlık Yakışmaz

A+A-

Nerina Azad: Saat: 17:55:44

15 Kasım 2018 günü, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan, Fırat’ın doğusunda IŞİD’e karşı operasyonları yeniden başlatan ABD liderliğindeki koalisyona dikkat çekici bir suçlama geldi.

Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin Fırat’ın doğusundaki hava saldırılarına yeniden başladığını ve burada yasaklı fosfor bombaları kullandığını söyledi.

İdlib’de Rusya ile Türkiye arasında varılan anlaşmaya da değinen Zaharova, ‘teröristler ile ılımlı muhalefeti ayrıştırma hedefine Türkiye’nin çabalarına rağmen henüz ulaşılamadığını’ söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı diyor ki, ABD, Fırat’ın doğusunda yasaklı fosfor bombaları kullandı. Bay Bakan’a soruyorum: 85 ülkedeki çapulcuları, vurguncuları, kaçakları ve mahkumları kimler topladı getirdi, Ortadoğu coğrafyasında, Kürtlerin başına bela etti? Dünyada devleti olmayan en büyük Kürt milletidir. Niçin bunları açıklamıyorsun?

DAİŞ’in vahşice yaptığı katliamları dünya medyası çarşaf çarşaf yayınlıyor. Niçin buna ses çıkarmıyorsun? Bay Sergey Lavrov, ben sana yazıyorum: Ortadoğu coğrafyasındaki yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynaklarını Rusya ve ABD paylaşmıştır. Ve birbirileriyle savaşmayacaklar. Aklı başında olan bütün insanlar biliyor. Mutlaka haberin var.

Nasıl ki nehirler sularını denizlere akıtarak bir daha geri alamıyorlarsa, dünyadaki bütün savaşların ve barışların tek nedeni yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynaklarıdır. Bunu da benden iyi biliyorsun, Bay Lavrov.

Lenin, Kürdistana Sor Devletini kurmuştu. Ölümünden sonra iktidara gelen canavar ruhlu Stalin’in Kürtleri bitirmek için Kürt ailelerini, Rusya’nın değişik bölgelerine sürgün ettiğini biliyoruz. Kürtleri en fazla 6 ay bir yerde tutuyordu. Bazen 3 ayda bir, bazen 4 ayda bir, Kürtlerin sürgün yerlerini değiştiriyordu. Sergey Lavrov sen benden daha iyi bu olayları biliyorsun. Kaynak: Kürt asıllı Merhum Prof. Dr. Orduxan Celil’dir, 1992 yılında, İstanbul’da Kürtlerin sürgün olayını bana anlattı. Ve dedi ki, o sürgünler halen devam ediyor.

Baba tarafindan, katliama uğramış Ermeni milletinin bir evladısın. Kurtlerin durumunu en iyi senin anlaman lazım. Dahası var: şimdi ihanet etmiş de olsan Sen, sosyalist kültürle büyümüş bir insansın.  Bunun için sana soruyorum. Hani sosyalistler, komünistler halklardan yanaydılar? Az da olsa insan utanır. Milletleri kandırmaya hakkınız yoktur. Sana soruyorum. Kaç yüz bin veya kaç milyon Kürt, Rusya Federasyonunda yaşıyor?

 

Enfal olayı

Enfal Kuran da bir surenin adıdır. 75 ayettir. “Ayet’in kelime anlamı cümle” demektir. Enfalin kelime anlamı “ganimet” demektir. Saddam Hüseyin, 1988 yılı Şubat ayı sonlarında başlatıp, Eylül başlarına Kadar devam ettirdi. Enfal olayını ileri sürerek 182.000 Kürt insanlarını evlerinden alarak diri diri toprağa gömdü. 16 Mart 1988 günü Halepçe kentine, elma kokusunu veren kimyasal bombaları attırarak 5.000 den fazla Kürt insani katledildi. 10.000’ den fazla kişi yaralandı.

Kaynak: Yazar Hasan Cemal, Diyarbakır da, Kelepir kitap evinde kendisi canlı olarak bana anlattı. Canlı şahidim var. Mayıs 2003

1993 yılında Güney Kürdistan’a gittim. 15 gün her tarafı gezdim. Baas rejimi Güney Kürdistan’da 4.500 köyün evlerini dozerlerle yıkmıştı. Taş üstünde taş bırakmamıştı. Dünyada hiçbir devlet yetkilisi bu vahşete ses çıkarmadı. Ama Saddam askerleri Kuveyt’e girdikleri zaman, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere büyük devletler kıyameti kopardılar. Aralıksız olarak toplantı üzerine toplantılar yaptılar. Büyük siyasetçi ve büyük komutan Merhum Mele Mustafa Barzani’nin bir zamanlar dediği gibi, Kürtlerin değeri bir varil petrol Kadar yoktur.

Komünist sistemin Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov o zaman neredeydiniz? Niçin sesiniz çıkmıyordu? Bugün diyorsun ABD, Fırat’ın doğusunda DAİŞ’e karşı yasaklı fosfor bombaları atıyor. Buna inanıyorum ki ABD’nin koruması olmasaydı, bugün Güney Kürdistan çoktan işgal edilmişti. ABD’nin politikası açıktır. Milletimin ve devletimin çıkarı için x devletine savaş açıyorum diyor. Örneğin Irak’ta Saddam Hüseyin’i ve Baas rejimini devirdi. Hepimiz buna şahit olduk. Sizler Rus devleti olarak şimdiye Kadar ezilen hangi milleti kurtardınız? Gençtim, öğrenciydim iyi hatırlıyorum, Macaristan’ı ve Çekoslovakya’yı işgal ettiniz. Bunlar yalan mı? Daha üç gün önce dedin ABD, Kuzey Suriye’de Kürt devleti kuruyor.

Çok değil, bir gün sonra, yani 16 Kasım 2018 günü senin sözcün Maria Zaharova yaptığı basın toplantısında acaba senden habersiz mı açıklama yapıyor? Zaharova hanım Rusya ile Kürdistan Hükümeti arasında tarihi ve önemli dostlukların olduğunu açıklıyor.

Dostum yine sana soruyorum. Siz Ruslar, Rojava’da Kürtlerin devlet kurmasına karşısınız. Güneyde Kürdistan’da kurulan Federe Kürt Devleti’nin dostusunuz. Sizin Kürdünüz-bizim Kürdümüz yoktur. Başka bir deyimle iyi Kürd ve kütü Kürd diye bir olay olmaz. Bu iki yüzlü politikayı sana yakıştıramadım. Bay Serger Lavrov.

Önceki ve Sonraki Yazılar