M. Hüseyin Taysun

M. Hüseyin Taysun

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu İğrenç Takiyeciliğinizi Bırakın Ve Kendiniz Olun

A+A-

Adı Didem Aslan Yılmaz memleketi Sivas ve bir Kürd Alevisi:

 Bahsi geçen bu kadın bir TV’de program yapmakta, kendi programına davet ettiği kişiler Urfa nüfusuna kayıtlı Kürd bir aile ve bu ailenin bir ferdi Türkçe bilmediği ve bu dilin kendisine yabancı olduğu için meramını ve yaşadığı acılarını ayrıca uğradığı mağduriyeti Kürdçe anlatmak istiyor.

Ancak program yöneticisi Didem Aslan Yılmaz mevcut yerini korumak ve bir yerlere yağ çekip yaranmak üzere kendisinin de bir Kürd Alevisi olduğunu unutarak bir anda yayına aldığı ve Türkçe bilmeyen kadını azarlayarak hakaret etmeye başlıyor. Programa katılan ve ana dili Kürdçe olan ve programda Kürdçe konuşan kadına büyük bir hiddetle burası Türkiye Cumhuriyeti, senin dilin anlaşılmıyor bu Doğuluların dilini kimse bilmiyor diyerek kadını susturuyor.

Şimdi Buradan Didem Aslan Yılmaz’a Sormak İstiyoruz

En başta Kürdlerden bu derecede neden nefret ediyorsun? Oysa senin kullandığın isim Kürdçe’dir. (Didem Kürdçe’de gördüm anlamına geliyor) Şayet Kürdlerden bu derecede nefret ediyorsan sana ilk önerimiz hemen ismini değiştir ve kendini kimlere yakın görüyorsan oradan bir isim seç. Ayrıca senin memleketinde insanları ateşe verip diri diri yakanlar ve yine Maraş’ta, Çorum’da, Malatya’da Alevileri katledenler Kürdler değildi, tam aksine bahsi geçen yerlerde zulme uğrayanları en fazla sahiplenip koruyanlar hep Kürdler olmuştu.

Ve yine sana soruyoruz, evinde hatıra olarak sakladığın Kızılbaş Kürdlerin şalvarına bakarken ya da Kürdlere ait o güzelim Didem ismini kullanırken Kürdlük adına hiç mi bir şey hissetmiyorsun.

Yoksa bugün bulunduğun konumu sana bahşedenler ve mevcut lüksünü borçlu olduğun ve de kendilerine methiye dizerken yere göğe sığdıramadığın Aydın Doğan ve Uğur Dündar Beylerden mi Kürdlerden nefret etmeyi ve onlara hakaret edilmesi gerektiğini öğrendin?

Unutma ki bizim coğrafyamızda aslını inkâr edenlere haramzade diyorlar…

Ve yine unutma ki kendi programında aşağılayıp hakaret ettiğin Kürdler bu topraklarda yaklaşık altı yedi bin yıllık bir tarihe ve engin bir kültüre sahiptirler. Yine yüzyıllardır Kürdlere yapılan bunca zulüm ve hakarete karşılık Kürdler kendi dilinden, kültüründen ve kimliğinden zerre kadar ödün vermemişlerdir. Dolayısıyla sizin de bu şanlı tarihe ve onurlu direnişlere sahip olan Kürdlere karşı saygılı olmak gibi insani bir göreviniz olduğunu unutmayın. Günümüzde kimsenin kendi dilini ve kültürünü inkâr ederek kendisine ait geçmişini gizleme şansı yoktur. Kendinize Türküm ya da Dünyalıyım diyerek ayrıca mayo bikini giyerek Aleviliğinizi ve Kürdlüğünüzü gizleyebilmeniz mümkün değildir.

           Biz Kürdler kendini inkâr edenlerden ve kendisi olmaktan korkanlardan elli milyonluk halkımıza yönelik haksızlık, hadsizlik ve hakaretlerini hiçbir koşulda kabul etmiyoruz. Sonuç olarak biz Kürdler Didem Aslan Yılmaz ve benzerleri için diyoruz ki: Kendi geçmişinizi ve değerlerinizi inkâr ederek ne olmak istiyorsanız öyle olun ve yine kimlere benzemek istiyorsanız onlara benzeyin. Ancak onurlu, şerefli ve cesur Kürd halkına ve onların değerlerine asla dil uzatmayın.

Saygılarımla

M. Hüseyin Taysun

27.08.2021 İST

Önceki ve Sonraki Yazılar