Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Yazarın Tüm Yazıları >

Amedspor ve Petrolspor’da sorun ortak

A+A-

Ne Amedspor ne de Batman Petrolspor’ futbolun en temel birimi olan pas alışverişini sağlıklı yapamıyor. Futbol oyun kuralları kitabinin en baş sayfasında pas tipi ve pas modeli yer alır. Sistem, strateji ve taktik zenginlikler ancak pas alışverişi düzgün yapılırsa bir anlama kavuşurlar. Hangi sistem içinde olursanız olun, hangi maç stratejisiyle sahaya çıkarsanız çıkın ve hangi zengin ya da yoksul taktik düşünceler ile donanırsanız donanın, eğer paslaşma dediğimiz iki oyuncu arasındaki ilk iş birliğini ya da iş yapma becerisini hal etmezseniz çuvallarsınız.

Aslında bu sorun sadece bizde görülen bir illet değil. Bu sorun esasen az gelişmiş olan bütün ülkelerde futbolun en birincil sorunudur. Zaten bu sorunu çözemeyen ülkeler, elit futbol ülkeleri içinde yerini alamıyor.

 Şimdi şöyle diyebilirsiniz; bu oyuncular profesyonel, hepsi sözleşmeli ve bir ligin rekabeti içinde. Biz bu oyuculara yeniden en temel hareketleri nasıl öğretebiliriz. Bu adamlara strateji, taktik düşünce ve sistemlerinin taleplerini mi öğreteceğiz yoksa en başa dönüp, top kontrolu, hamle ayağı ve pas’ın şiddeti ve yönünü mü öğreteceğiz? 

Benim cevabim açıktır. Bu oyuncular yetiştirilirken onlara öğretilmeyen en temel hareketleri üstelik doğru uygulamasıyla öğretilmeden, onlardan başarı beklemek sadece hayalciliktir. Yazık olacak harcadığınız paralara verdiğiniz emeklere.

Amedspor, sanki sistem sorununu çözmüş gibi duruyor. Sertaç Hoca, doğru bir dizilim ve sistem için yapı kurmuş. Amedspor pozisyon hatası yapmıyor. Rakibi doğru karşılıyor. Rakibe oynayacak alan bırakmamaya özen gösteriyor. Top rakibe geçtiğinde çok pres yapmaya gayret ediyor. Bütün bunlar oyun anlayışı ve oyun sisteminin doğru kurgulandığını gösteriyor. Topun rakipte olma hali üstüne Amedspor bir dizi sorunu çözmüş durumda.

Ama top Amedspor’a geçtiğinde takım henüz alanları top ve çok oyuncu ile kat etmeyi beceremiyor. Bunu da en temel nedeni pas kalitesinin çok düşük seviyede olmasıdır. Son Balıkesir maçında Amespor doğru üçgenler kurdu ama bu doğru üçgenlerin içinde gidip gelecek olan paslar çok kalitesizdi. Paslar ürkek, öz güvensiz, tereddütlü ve kararsızdı.

Oysa Amedspor aynı yapı içinde daha net daha keskin ve daha isabetli pas yapma becerisini gösterirse hücum sorununu kökten çözmüş olur.

Batman Petrolspor, henüz bir oyun planlamasına sahip değil gibi duruyor. Oyuncular sıkça pozisyon hatası yapıyor. Hem çok yavaş oynuyorlar hem de isabetsiz pas yüzdesi onları ciddi sıkıntıya sokuyor. Elazığspor maçında Defans hiç bölgesini terk etmedi. Bu bir yanıyla doğru, çünkü kontrataklarda yalnız yakalanmadılar. Ama defans ileriye çıkmadığı içinde rakibi baskı altına almak mümkün olmuyor.

Defans orta saha ile senkron hareket etmediği için bütün yük orta sahanın omuza biniyor ve zaten yetersiz olan orta saha sürekli yanlış tercihler ve isabetsiz paslarla rakibin ikinci top kazanmasına imkan veriyor.  

Petrolspor’un hücum planı da yok. Hücumlar çok doğaçlama. Bunun için sadece Ali Kuleli’nin ne yaptığına bakmak bile yeterli. Kanatlardan o kadar dikine oynuyor ki bu oyuncu sanki kendisi tek başınaymış gibi. Sanki Petrolspor 11 kişi değilde sanki kendisinden sadece kendisinden ibaretmiş gibi. Bu doğru değil. Hiç kimse tek başına hücum edemez. Hücum birden fazla oyuncuyu gerektirir ve her hücum oyuncusu temposunu diğer oyuncuların pozisyon içine girebilmeleri için ayarlar.

Daha iyi olmak için Petrolspor, ciddi bir potansiyel taşıyor. Defans orta saha ile oynamayı öğrenmelidir. Orta saha hem savunma hem de hücum aksiyonları örgütleyen yegane güç olduğunu unutmamalıdır. Daha olgun gol girişimleri için takımın bütün blokları birlikte hareket etmelidir. Ve en önemlisi sürekli isabetli pas çalışması yapmalıdır.

Yeri gelmişken Türkiye’deki bir yanlışı düzeltmek gerekiyor.  Türkiye’de ayağa pas deniliyor. Yanlış, binlerce kez yanlış. Pas'' ayağa ''yapılmaz. Pas her zaman ''koşu yoluna'' yapılır. Pasın yönü ayak değil, koşu yoludur. Ayağa pas yaptığınız zaman o oyuncunun temposunu düşürürsünüz. O oyuncu o pası kontrol etmek için hızını kesmek zorunda kalır. Doğrusu şudur. Bir pas o pozisyon içindeki oyunun doğal tarafına yani sağ ayaklıysa sağ tarafına sol ayaklıysa sol tarafına atılır ki oyuncu topu kontrol etmekte zorlanmasın. Ve en önemli ilke koşu yolu yani önüne atılmalı paslar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.