M. Hüseyin Taysun

M. Hüseyin Taysun

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amed Belediyesi’nin Garip Kararı ve Kürdlerden Gelen Tepkiler Üzerine

A+A-

Sahipleri Ağrı’nın Bazit ilçesinden Kürd bir aileye ait Dosso Dossi firması kendi ürünlerini tanıtmak ve Kürd insanlarına hoş ve zevkli vakit geçirtmek üzere Kürd sanatçıların sahne aldığı ve Kürdçe müzik ve halaylar eşliğinde değişik Kürd illerinde açık hava konserleri düzenlemektedir.

Bahsi geçen bu konserlerden birisini de Amed ilinin Newroz Meydanında düzenlemek için Amed Belediye Başkanlığından izin almak üzere başvuruda bulunmuşlardır ancak Amed Belediyesi hiçbir gerekçe göstermeden bu izin başvurusunu reddetmiştir. Dolayısıyla Amed Belediyesinin böylesi bir ticari tanıtım konserine izin vermemesi Dosso Dossi firmasının sahiplerini üzdüğü gibi Serhad vilayetlerindeki Kürdler arasında da büyük üzüntüye ve tepkilere neden olmuştur. Yegâne amacı geri bıraktırılmış Kürd vilayetlerinin kalkınmasına katkı sunmak ve Kürd illerini tanıtmak olan böylesi bir etkinliğe izin verilmemesi Serhad Kürdleri olarak bizlerin de bu tutumu kabullenmesi mümkün değildir.

 Önemli bir gerçeğin altını çizerek Amed Belediyesi yetkililerine şunları söylemek istiyoruz:

Hemen her seçim döneminde olduğu gibi 31 Mart 2024 seçimlerinde de Amed’in yurtsever seçmenleri mevcut sisteme ve sistem partilerine inat kendi Kürd kimliğini militanca sahiplenerek oylarını kullanmış ve Amed belediyesini kayyumların elinden alarak DEM Partisi adaylarına teslim etmiştir. Bu mücadelenin başarısında cesur Amed halkının yanında Serhadlı , Botanlı , Garzanlı , Dersimli ayrımı yapmadan bütün Kürdlerin emeği , katkısı ve mücadelesi vardır. Bu anlamda bahsi geçen seçim başarısının herhangi bir partiye veya gruba mal edilmesi söz konusu değildir. Dolayısıyla başarı tüm Kürdlere aittir.

Asıl konumuza dönersek Dosso Dossi firmasının sahipleri uzun bir süre önce Ağrı Dağı’nın eteklerindeki Meşar Köyü’nden çıkarak bin bir türlü zorlukları göğüslemiş , ticari anlamda uluslararası bir marka düzeyine ulaşmakla Kürdlerin medarı iftiharı konumuna ulaşmışlardır. Bu durum başta Amed Belediyesi olmak üzere bütün Kürdlerin gurur kaynağı olmalı ve Dosso Dossi firmasına her türlü kolaylık sağlanmalıdır.

 Dosso Dossi firmasının elde ettiği başarı tüm Kürdlerin başarısı sayılmalıdır. Ayrıca Dosso Dossi firmasının ticari faaliyetlerinden kazandıklarıyla yüzlerce yoksul Kürd ailesine ve binlerce Kürd öğrencilerine burs verilerek onların eğitim giderleri karşılanmakta ve Kürd olan hiçbir kimse bu kapılardan boş çevrilmemektedir. İşte bu sebeplerden dolayı diyoruz ki :

Tu her bıji ape Mehmedi Meşari ve yardımsever ilerici demokrat evlatları Ahmed U Hikmet Eraslan yardımseverliğinizden dolayı gönlümüz ve beynimiz hep sizin gibi duyarlı hemşehrilerimizle birlikte olacaktır. Bu arada Amed Belediyesi yetkililerine seslenerek diyoruz ki bu yanlış ve gerekçesi açıklanmayan kararınızı lütfen bir daha gözden geçiriniz ve Dosso Dossi firmasına gereken kolaylıkları mutlaka sağlamalısınız.

Saygılarımızla,

Bir grup Ağrı ve Bazidli Yurtsever Kürdler adına M.Hüseyin Taysun

Önceki ve Sonraki Yazılar