TEVGER, PAK, PDK-BAKUR, PÊLKURD, PSK: Irkçı saldırılara karşı tüm Kürtler ortak bir tutum almalıdırlar

TEVGER, PAK, PDK-BAKUR, PÊLKURD, PSK: Irkçı saldırılara karşı tüm Kürtler ortak bir tutum almalıdırlar

.

A+A-

TEVGER, PAK, PDK-BAKUR, PÊLKURD, PSK:  Konya’nın Meram ilçesinde Karslı Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledilmesine ilişkin olayı kınayan bir açıklama yayımladı.

Kürdistani Partilerden Kürdistan Demokratik Hareketi (TDK-Tevger), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Demokrat Partisi (Bakur PDK-Bakur), Pêlkurd, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledilmesine ilişkin olayı kınayan bir açıklama yayımladı.

 ‘Irkçı saldırılara karşı tüm Kürtler ortak bir tutum almalıdırlar’ başlıklı yayımlanan açıklama şu şekilde:

"Konya’nın Meram ilçesi Hasanköy köyünde Türk ırkçılar bir Kürt aileye silahlı saldırıda bulundular. Saldırı sonucunda aynı aileden 7 kişi katledildi ve evleri de yakıldı.

Bu yılın 12 Mayıs akşamında 60 kişilik bir grup ırkçı sloganlar atarak yine bu aileye saldırmış ve sonuçta hiç kimse herhangi bir cezai müeyyideye tabi tutulmamıştı.

Açıktır ki bu tür saldırıların esas sorumlusu mevcut iktidarın kendisidir.

Çünkü Türk devletini yönetenler izledikleri ırkçı ve Kürt karşıtı politika ve söylemleriyle Kürdlere yönelik saldırılara zemin hazırlamış, Konya’daki Kürt katliamının yolunu döşemişlerdir. Türk kesiminde son dönemde artan ırkçılık ve saldırılar Türk kolonyalist sisteminden ayrı düşünülemez.

Türk devleti ve ondan cesaret alan bu ırkçı, katil çeteler şunu çok iyi bilmelidirler ki, Kürt milleti bugüne kadar hiçbir katliama boyun eğmedi, bundan böyle de boyun eğmeyecektir.

Bu insanlık dışı, ırkçı katilleri ve onlara göz yumman, izlediği Kürt karşıtı siyasetle onlara elverişli zemin hazırlayan Kürt düşmanı anlayışı kınıyor, protesto ediyoruz.

Türkiye’nin metropollerinde yaşayan bütün Kürtleri ırkçı ve katliamcı saldırılara karşı güçlerini birleştirmeye ve dayanışmaya çağırıyor, onlarla birlikte olduğumuzu ilan ediyoruz.

Benzer şekilde Türkiye’deki bütün demokrat gücleri ve ırkçılık karşıtı kesimleri söz konusu Kürt karşıtlığına karşı seslerini yükselmeye davet ediyoruz.

En büyük görev ise Kürt parti, örgüt ve Kürdistan’daki Sivil Toplum Örgütleri’ne düşmektedir. Kürtlere yönelik saldırı ve katliamlara karşı yekvücut ve çok net bir duruş ortaya koymalıdırlar.

Bu vesileyle katledilen Dedeoğulları ailesine ve tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz."

31.07.2021

- Kürdistan Demokratik Hareketi (TDK-Tevger),

- Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK),

- Kürdistan Demokrat Partisi -Bakur (PDK-Bakur).

- Pêlkurd

- Kürdistan Sosyalist Partisi(PSK)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.