PAK'tan Yeni Haber Gazetesi'ne cevap: Haber Asparagas

PAK'tan Yeni Haber Gazetesi'ne cevap: Haber Asparagas

Yeni Haber Gazetesinin 'Nizamettin Taş'tan MİT'e Yeni Parti Projesi' adlı haberine Kürdistan Özgürlük Partisi'nden yalanlama geldi. PAK yaptığı açıklamada haberin asparagas oluğunu söyledi.

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Yeni Haber Gazetesi'nde ‘’Nizamettin Taş’tan MİT’e yeni parti projesi’’ başlıklı bir haber yayınlanmış ve haberde:

  ‘’Nizamettin Taş, kurmak istedikleri ‘yeni parti’ konusunda MİT yetkililerine şu bilgileri veriyor:  ‘Hak-Par, PAK ve PWD gibi partiler, bir araya gelerek Türkiye’de legal bir parti kurmak istiyoruz. KDP’nin öncülüğünde uzun süredir görüşmeler yapıyoruz. Bu partinin amacı PKK’nin bölgedeki etkinliğini kırmak. Bizi destekleyen büyük aşiretler ve korucu aileler var. PKK’nin kuruluş yıllarında yer alan kadroların bir kısmı yanımızda. Türkiye’de örgütlenme çalışması yapacağız, üniversite öğrencilerini kazanmayı esas alacağız, TV kanalı vb. yayınlar yapacağız’’  ifadelerine yer verilmişti.

 

Kürdistan Özgürlük Partisi yayınladığı bir mesajda, haberi yalanlayarak PAK’ın, haberde sözü edilen şekilde gizli ve şaibeli görüşmeler yoluyla bir birlik gerçekleştirmeye ihtiyacı olmadığını; böylesi bir yol ve yöntemin PAK’ın kuruluş felsefesine ters olduğunu söyledi.

Yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Yeni  Haber Gazetesi’nin  Asparagas Haberi Hakkında Kamuoyuna Açıklama

Yeni  Haber  adlı bir internet gazetesinde ‘’Nizamettin Taş’tan MİT’e yeni parti projesi’’ başlıklı bir haber yayınlandı. Bu haber daha sonra ANF adlı haber ajansı tarafından da paylaşıldı.

Haberin bir yerinde,  ‘’Nizamettin Taş, kurmak istedikleri ‘yeni parti’ konusunda MİT yetkililerine şu bilgileri veriyor:  ‘Hak-Par, PAK ve PWD gibi partiler, bir araya gelerek Türkiye’de legal bir parti kurmak istiyoruz. KDP’nin öncülüğünde uzun süredir görüşmeler yapıyoruz. Bu partinin amacı PKK’nin bölgedeki etkinliğini kırmak. Bizi destekleyen büyük aşiretler ve korucu aileler var. PKK’nin kuruluş yıllarında yer alan kadroların bir kısmı yanımızda. Türkiye’de örgütlenme çalışması yapacağız, üniversite öğrencilerini kazanmayı esas alacağız, TV kanalı vb. yayınlar yapacağız’’  ifadesi yer almaktadır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki  bütününde şaibeli olan bu haberin  PAK’ın adının geçtiği kısmı tümüyle  gerçek dışı, asparagas bilgiler içermektedir. Halkımıza karşı dürüst ve şeffaf bir siyaseti prensip edinmiş partimizin, haberde ifade edildiği şekilde, HAKPAR ve PWD ile ‘yeni bir parti’ kurmak için hiçbir zaman  böylesi bir görüşmesi olmamıştır.

Kuruluşundan itibaren, Kuzey Kürdistan’daki  en geniş özgürlükçü, demokrat milli, Kürdistani potansiyelin tek partide birliğini benimsemiş ve bu temelde kamuoyunda da şeffaf bir şekilde çağrılar yapmış bir parti olarak PAK’ın, haberde sözü edilen şekilde gizli ve  şaibeli görüşmeler yoluyla bir birlik gerçekleştirmeye ihtiyacı yoktur; böylesi bir yol ve yöntem PAK’ın kuruluş felsefesine terstir.

Hatırlanacağı üzere,  PDK BAKUR , PDKT ve PWD’nin ‘yeni bir parti kurmak’ için uzun bir süre görüştükleri, bu görüşmeler sonucunda anlaştıkları ve 2017 yılı Temmuz ayında Türkiye İçişleri Bakanlığı’na PDK(Partîya Demokrat a Kurdistanê) ismiyle yeni bir partinin kurulması için başvuru yapmak istedikleri; fakat bu başvuru dosyasının  Bakanlık memurlarınca teslim alınmadığı tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir.Yukarıda adı geçen birleşme girişimi ve başvuru ile ilgili olarak sayın Sertaç Bucak ve sayın Mehmet Emin Kardaş  zaten kamuoyunu bilgilendirmişlerdi.

Bu durumda merak edilen husus şudur: PWD, PDK BAKUR, PDKT’nin tek partide  birlik girişimi kamuoyu nezdinde bilinmesine rağmen; haberi yapan ve PKK’ye  yakınlığıyla bilinen Yeni Haber Gazetesi, bu gerçeği bildiği halde, neden Nizamettin Taş adına yalan bir haber düzenliyor ve PDK BAKUR ile PDKT’nin yerine HAKPAR ve PAK’ın adını o habere yerleştiriyor?

Açık ki, PAK’ın  yurtsever, demokrat bağımsız adaylarla yerel seçimlere katılma kararının adım adım yaşam bulmaya başladığı  bir süreçte, PAK’ın adının karıştırıldığı bu haber, bir  iyi niyetin ürünü olmadığı gibi,  bir tesadüf de değildir. Gerek kaynağı ve gerekse veriliş biçimiyle her türlü kuşku ve eleştiriyi hak eden bu habere dikkat çekiyor, sağduyulu kamuoyunu, bu türden art niyetli, asparagas haberlere itibar etmemeye davet ediyoruz. 05.12.2018

PAK Basın ve İletişim Bürosu"

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.