PAK: Afyon, Konya ve Ankara’da Kürt Ailelere Yapılan Saldırıları Kınıyoruz

PAK: Afyon, Konya ve Ankara’da Kürt Ailelere Yapılan Saldırıları Kınıyoruz

.

A+A-

Son günlerde Afyon, Konya ve Ankara’da Kürt Ailelere yapılan ırkçı saldırıları sert bir dille kınayan PAK (Kürdistan Özgürlük Partisi) 'Kürt ailelerin uğramış olduğu saldırıları ve saldırılar esnasında Kürt kimliğine yönelik yapılan tüm hakaret ve ırkçı söylemleri lanetliyoruz' dedi.

PAK Basın ve İletişim Bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: 

Son günlerde Afyon, Konya ve Ankara’da Kürt ailelere yönelik değişik şekil ve sebeplerle meydana gelen saldırılara tanık olmaktayız.

Bir insanımızın yaşamını yitirdiği, çok sayıda insanın yaralandığı bu saldırılarda saldırıları gerçekleştirenler Kürt ailelere Kürt kimliğinden dolayı hakaret, küfür ve ırkçı bir tutum sergilemişlerdir.

Güvenlik güçlerinin saldırılara zamanında müdahale etmemeleri de sorunun ne denli tehlikeli boyutlara vardığının işaretidir.

Gerçekleşme şekli nasıl olursa olsun, Kürt ailelere yapılan bu saldırılar hem insan haklarına yapılan bir saldırıdır, hem de saldırı esnasında Kürt kimliğine yönelik yapılan hakaret, rencide edici söylem ve nefret, tüm Kürt milletine yapılmış bir saldırı olarak görülmelidir.

Saldırının ırkçı bir söyleme büründürülmesi, aslında Türkiye Devleti’nin izlemiş olduğu Kürt karşıtı, şoven siyasetin ve uygulamaların bir ürünüdür. Ve bu tür ırkçılıkla bütünleşen saldırılar ilk de değildir.

Türkiye Devleti’nin her kademedeki yöneticileri ve ırkçı, şoven saldırılara zemin hazırlayan basın ve yayın organları bu tür saldırıların en başat sorumlularıdırlar.

Türkiye Devleti’nin tüm yönetim organlarının izlemiş oldukları Kürt karşıtı siyaset, Kürtlerin yaşamın her alanında Kürt kimliklerinden dolayı saldırıya, haksızlıklara uğramalarına elverişli bir zemin yaratmaktadır. Bu nedenle , her şeyden önce Türkiye Devleti’nin tüm yönetim organlarını izlemiş oldukları Kürt karşıtı siyasete son vermeye çağırıyoruz.

Kürt ailelerin uğramış olduğu saldırıları ve saldırılar esnasında Kürt kimliğine yönelik yapılan tüm hakaret ve ırkçı söylemleri lanetliyoruz.

Türkiye Devleti’nin ilgili tüm yönetim organlarını, saldırıları gerçek boyutundan saptırma girişimlerinden vaz geçerek, saldırıyı gerçekleştirenleri hem bu insanlık dışı saldırıdan hem de sarf etmiş oldukları insanlık suçu olan ırkçı söylemlerinden dolayı yargılamaya çağırıyoruz.

Konya'daki saldırıda yaşamını yitiren Hakim Dal'a Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz.

Her 3 saldırıda yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

21.07.2021
PAK Basın ve İletişim Bürosu

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.