PAK: 12 Eylül Darbesi, Kürt milletine, özgürlüğe, demokrasiye, adalete düşmandı

PAK: 12 Eylül Darbesi, Kürt milletine, özgürlüğe, demokrasiye, adalete düşmandı

.

A+A-

"12 Eylül 1980’de Türk ordusu dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren liderliğinde askeri-faşist bir darbe gerçekleştirdi.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra Kuzey Kürdistan’da ve Türkiye’de yüzbinlerce kişi gözaltına alındı, işkenceden geçirildi. On binlerce kişi yurt dışına iltica etmek zorunda kaldı. Yüzlerce kişi öldürüldü, idam edildi. On binlerce kişi hapsedildi.

Tüm siyasi partilere, sendikalara, sivil toplum örgütlerine, muhalif basın organlarına yasaklar getirildi, kapatıldılar.

Doğu ve Batı Blokları arasındaki soğuk savaşın etkisi altında gerçekleşen 12 Eylül 1980 Askeri darbesinin temel amacı Kürdistan ve Türkiye’de yükselmekte olan özgürlük, demokrasi, adalet ve eşitlik mücadelesini kırmaktı.

12 Eylül 1980 darbesi Kuzey Kürdistan’daki ulusal-demokratik harekete ve Türkiye’deki demokrat, özgürlükçü, sol harekete büyük bir darbe vurmuştur.

12 Eylül 1980 askeri-faşist darbesinden sonra Diyarbakır 5 Nolu Zindanı'nda yaşanan işkence, zulüm, vahşet ve katliamlar, Hitler faşizminin uygulamalarından aşağı kalmamıştır.

Türkiye Devleti bugün Kuzey Kürdistan’ın yanı sıra Güney ve Batı Kürdistan’da halkımıza karşı 12 Eylül 1980 darbe mantığı ile hareket etmektedir. Türkiye Devleti bugün de Kürt düşmanlığı temelinde, hiç bir kaide ve kuralı hesaba katmayan bir siyaset izlemektedir. Kürtlerin hiçbir yerde hiçbir siyasi statü elde etmemelerini, hiçbir milli hak ve özgürlük elde etmemelerini en temel amacı haline getiren Türkiye Devleti, saldırı, haksızlık, ölüm ve işgale dayalı siyasetine devam etmektedir.

Açıktır ki, Türkiye Devleti bütün bu uygulamalarına rağmen, Kürdistan özgürlük mücadelesini durduramamış; bundan böyle de durduramayacaktır.

41. Yıldönümünde 12 Eylül 1980 Askeri-faşist darbesini tüm uygulama ve sonuçlarıyla bir kez daha lanetliyoruz."

12.09.2021

PAK Basın ve İletişim Bürosu

pak5-006.jpgpak6-007.jpgpak10.jpgpak4-016.jpgpak9-001.jpgpak2-019.jpg

pak7-005.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.