Musa Anter davası; Zamanaşımına 18 ay kaldı

Musa Anter davası; Zamanaşımına 18 ay kaldı

.

A+A-

'Musa Anter ve JİTEM Ana Davası'nın 27'nci duruşmasında Anter Ailesi'nin avukatı Selim Okçuoğlu zamanaşımı uyarısı yaptı. Okçuoğlu “Adalet Bakanlığı mahkeme ile işbirliği yapmamaktadır. Dolayısıyla sanık Abdulkadir Aygan’ın ifadesi alınamamaktadır” dedi.

Musa Anter ve JİTEM Ana Davası' olarak bilinen davanın 27'nci Duruşması Ankara'da görüldü. Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da katledilen Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ve avukatı Selim Okçuoğlu ile sanık avukatları katıldı.

‘YEŞİL’İN SAÇINI EMNİYET MÜDÜRÜNE TESLİM ETTİM'

Duruşmada ilk olarak tanık Latif Şimşek’e söz verildi. Beyaz Tv’de moderatörlük yaptığını aktaran Şimşek, 2011 yılında bir kişinin kendisine Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın akrabası olduğunu ve kendisinin hayatta olduğunu anlattığını söyledi. “Bu Serdal isimli kişi sözde Mahmut Yıldırım’a ait olduğunu söylediği bir mektubu bana takdim etti, yine yanından dosya sanıklarından Mahmut Yıldırım’a ait olduğunu iddia ettiği bir tutam saçı da bana verdi” diyen Şimşik şöyle devam etti: “Ben de gazeteci sorumluluğu dahilinde bu konuyu araştırdım. Temas ettiğim haber kaynaklarıma göre adı geçen Mahmut Yıldırım’ın yaşadığı kanaatine vardım ve buna dayalı olarak o günün akışında yayımlanan Medcezir isimli televizyon programımda Serdal adlı kişinin mektubunu okudum.”

Program sonrası Yıldırım’a ait olan bir tutam saçı dönemin Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya’ya teslim ettiğini ve durumu açıkladığını kaydeden Şimşek, “Bu görüşmeyi takiben Serdal isimli kişinin güvenilir bir şahıs olmadığı kanaatine varınca kendisi ile iletişimi kestim” dedi. Saç tutamını teslim ettiği müdürün kriminal bir çalışma yaptırıp yaptırmadığını bilmediğini ifade eden Şimşek, “Bu konuda bana bir dönüş olmadı. Dolayısıyla bu konuda bir bilgiye sahip değilim” diye konuştu.

ZAMANAŞIMI UYARISI

Ardından söz alan Anter’in avukatı Selim Okçuoğlu, Musa Anter davasında zamanaşımına 18 aylık gibi bir süreç kaldığına dikkati çekti. Davanın tefrik edilmesini talep eden Av. Okçuoğlu, sanık Abdulkadir Aygan’ın savunmasının alınamadığına işaret ederek “Adalet Bakanlığı mahkeme ile işbirliği yapmamaktadır. Dolayısıyla sanık Aygan’ın ifadesi alınamamaktadır. Bu da yargılamanın uzamasına sebep vermiştir. Dava zamanaşımı tehlikesi ile karşı karşıyadır” dedi. Okçuoğlu, Ankara eski Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya’nın da tanık olarak dinlenmesini talep etti.

DOSYANIN AYRILMASINI İSTEMEDİLER

Sanık avukatları ise, davanın tefrik edilme talebinin mahkeme tarafından reddedilmesini istedi. İddia makamı ise dava sanıklarında Hamit Yıldırım’ın adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, firari sanıkların akıbetinin beklenmesine; tanık Latif Şimşek’in Mamut Yıldırım’a ait olduğu iddia edilen ve Ankara eski Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya’ya teslim edilen saç örneğinin akıbetinin sorulması için Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına; Çatalkaya’nın dinlenmesi içinde adres bilgilerinin istenmesi; sanık Hamit Yıldırım’ın adli kontrol tedbirinin devam etmesine karar verdi. Dava 7 Nisan’a ertelendi. (KAYNAK: MA)

Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.