Müfettişler inceledi: Müdür, öğretmen, kantinci Hizbullah sanığı çıktı

Müfettişler inceledi: Müdür, öğretmen, kantinci Hizbullah sanığı çıktı

.

A+A-

Diyarbakır’da bir okulda bir öğretmen ile bir müdürün Hizbullah üyeliğinden ceza aldığı ortaya çıktı. Başka bir okulda ise kantininin işletmecisinin yardım ve yataklıktan hapis cezası aldığı ortaya çıktı.

Diyarbakır İl Milli Eğitim’de daha önce dile getirilen Hizbullahçı yapılar iddiası üzerine müfettişler il genelinde inceleme başlattı. Müfettiş raporunda pandemi gerekçe gösterilerek bütün okulların incelenemediği ve örneklem seçilerek incelemelerin buna göre gerçekleştirildiği belirtildi.

BirGün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre inceleme sonucunda Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi kantinini işleten M.K.’nin örgüte yardım ve yataklıktan daha önce hapis cezası aldığı ortaya çıktı. Rapordaki bilgilere göre M.K. hapis cezası ve kamu hakları yasağı da aldı. Ancak daha sonra kamu yasağı kaldırıldı. M.K.’nin ihaleye başvururken sunduğu belgelerde “adli sicil kaydı yoktur” yazılıydı.

Rapordaki bilgilere göre Silvan Çardak Ortaokulu Müdürü ve Silvan Eğitim Bir Sen Şube temsilcisi H.B. 1986’dan 1997’ye kadar sınıf öğretmeni olarak görev yaptı. 1997’de İstanbul’da görev yaparken istifa etti. Hizbullah’la bağlantısı nedeniyle tutuklandı, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. 22 Ağustos 2005’te cezası kesinleşti. 18 Ekim 2010’da açıktan atanmak için Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu. H.B. Atatürk İlkokulu’na atandı. 2011 yılında Silvan İlköğretim Okulu’na müdür yardımcısı yapıldı. 5 yıl boyunca muhtelif okullarda çalıştıktan sonra 2016 yılında Silvan Çardak Okulu’na müdür olarak atandı.

Kayapınar Şehit Halit Gülser Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapan M.T.D. ise 1999 yılında tutuklandı. Daha sonra yargılandı, ancak karar temyiz edilince yeniden yargılama yapıldı. Yargılama sonucunda “silahlı terör örgütü üyeliği”nden 2013 yılında 13 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Ceza aynı yıl kesinleşti. Buna rağmen M.T.D., aynı yıl öğretmen olarak atandı.

Müfettiş raporunda H.B.’nin hapis cezası almasına rağmen Hizbullahçıların okul müdürü yapıldıkları iddiasının sübuta ermediği savunuldu. Raporda ayrıca hem H.B.’nin hem de M.T.D.’nin memuriyetinin sona ermesi gerektiği ifade edildi.

HABERİN TAMAMI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.