Abit Gürses

Abit Gürses

Yazarın Tüm Yazıları >

Mesud Barzani düşmanlığı!

A+A-

Kurdistan davası için emek sarf eden yurtseverlerin Barzani ailesinin politik şahsiyetlerine yönelik eleştiri, öneri ve takdirlerinin olması çok doğaldır.

Ama Kurdlük adına bu aileye düşmanlık yapmak normal olmadığı gibi adil de değildir...

Bu aileye değişik kılıflar altında yapılan düşmanlık, özünde Kurdistan davasına düşmanlıktır.

Kurdistan davasının son yüz yıllık mücadele tarihi ile bu ailenin tarihini biri birinden ayırt etmek mümkün değildir. Çünkü Barzani adı Kurdistan davası ile özdeşleşmiştir.

Şêx Abdulselam Barzani'den bu güne kadar (bir asır boyu)  bu ailenin yetiştirdiği değerli şahsiyetler, Kurdistan davasının hem öncüleri, hem peşmergeleri, hem çilekeş hizmetçileri ve hem de mağdurları olmuş ve bu uğurda çok büyük bedeller ödemiştir.

Yer yüzünde Mustafa Barzani gibi sayısız devrimci hareket başlatıp (1932, 40-42 Barzan hareketleri, 1946 Mehabat, 1961 Eylül, 1976 Gulan) 4 sömürgeci devletin ve dostlarının kuşatması altında bir ömür boyu mücadele vermiş kaç lider vardır?!

Bu gün gelinen düzeyde ise Sayın Mesud Barzani KDP, YNK, Yekgirtu, Sosyalist, Zehmetkêşan ve diğer partiler ile Türkmen, Asuri, Keldani, Ermeni temsilcilerinin katılımı ile oluşan Bağımsızlık Referandumu Komisyonu öncülüğünde 25 Eylül tarihinde Referandum yapma kararı alınmış bulunuyor.

Bu tarihi sürecin öncü, birleştirici lideri Mesud Barzani'dir.

Sayın M. Barzani ve ailesine ve bir bütün olarak Güney bağımsızlık sürecine Kurdistan’ı işgali altında tutan devletlerden ve siyasilerinden gelen düşmanca saldırıları anlamak kolay da; Kurdlük adına siyaset piyasasında yer alan kimi çevrelerin düşmanca tavırlarını ne anlamak, ne de affetmek mümkün değildir...

Sayın Mesud Barzani, Nêçirvan Barzani, Mesrur Barzani ve diğer sorumluluk düzeyinde olan Barzaniler de mutlaka eleştirilmelidir. Ne de olsa pratik siyasetin içinde kader tayin edici kararların alınması ve uygulamalarında önemli rolleri var. İster istemez eleştirileceklerdir. Hem de herkesten ziyade. Buna bir itiraz olamaz!...

Tekrar ediyorum: Mesud Barzani düşmanlığı ne doğrudur, ne de haklı!....

Bunu yapanlara yakından bakılacak olursa, kimlere ve neye hizmet ettikleri görülebilir...

Resmi Kurdistan Bölge Başkanı sıfatına rağmen, Sayın Mesud Barzani aslında şu anda iki yüz yıllık bağımsızlık mücadelesinin fiili önderi değil midir?

Bundan rahatsız olanlar olabilir.

Ama milyonlarca Kurdistanlı onun bu misyonuna güveniyor ve gurur duyuyor!

 

Bir grup arkadaşla beraber geçen yıl mütevazi bir inisiyatifi başlatıp, Sayın Barzani'ye yazdığımız kısa bir metni imzaya açmıştık.

Söz konusu metinde "Bu süreçteki birleştirici ve öncü rolünüz oldukça önemlidir" diye yazarak, Sayın Mesud Barzani'nin bu misyonuna vurgu yapmıştık. Kimi çevreler bundan rahatsızlık duymuştu.

Söz konusu çevrelere bu tespitin keyfi bir tespit olmadığını, objektif bir durum olduğunu izah etmiştik.

Burada tekrar etmekte fayda var. Bu gün Kurdistan toplumunun bütün siyasi güçleri, milli ve dini grup temsilcilerini bir araya getirerek bağımsızlık sürecine öncülük yapma misyonu Sayın Mesud Barzani'nin omuzlarındadır.

Her Krud ve Kurdistanlı bu sürece Sayın Mesud Barzani'nin öncülük etmesine güvenip, onunla gurur duymalıdır...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.