Abit Gürses

Abit Gürses

Yazarın Tüm Yazıları >

Kader Günü!

A+A-

25 Eylül 2017 Güney Kürdistan Bağımsızlık Referandumu, Kürtlerin ve Kürdistanlıların kader günüdür.

Kürdistan halkına binlerce kez mübarek olsun.

Güney Kürdistan’da yaşayan halkımız geleceğine, kaderine, müstakbeline dair kendi oyları ile tarihi bir karar verecek. Bu gün, sadece Güneyli kardeşlerimizin değil, bütün dünya Kürtlerinin geleceğini etkileyecek, önemli, kader tayin edici, tarihi, bir gündür.

Bu gün, milletimiz tarihinde ilk defa özgür iradesiyle, özgür bir ortamda Güney Kürdistan’ın geleceğine dair önemli ve tarihi bir karar vererek, özgür iradesini ortaya koyacak.

Dünyanın neresinde olursa olsun bütün Kürtler ve Kürdistan’lılar Güney’in bağımsızlık adımına destek sunmalıdır.

Bağımsızlık Referandumunun gerçekleştirilmesi her ne kadar bağımsızlık ilanı anlamına gelmese de, yapılacak referanduma güçlü bir katılım, yüksek bir evet oranı en az bağımsız devlet ilanı kadar önemlidir.

Bağımsız Kürdistan devletinin hangi koşullarda ilan edileceğine, halkın meşru iradesini en uygun koşullarda hayata geçirme konusunda karar verecek olan mercii Kürdistan Başkanlığı, Kürdistan Hükümeti, Kürdistan Parlamentosu ve siyasal güçlerdir.

Bu tarihi bağımsızlık adımının başarıyla atılması, dünyanın yetim milleti olan Kürtleri, Kürdistan’ın bir parçasında da olsa ilk defa bir devlete, güvenli ve huzurlu bir yuvaya kavuşturacaktır.

Kuşkusuz, Türkiye, İran, Irak ve Suriye devletleri ile bunlara bağlı güçler bu adımın atılmasını akamete uğratabilmek için ellerinden gelen her türlü engeli ve sorunu çıkarmaya çalışacaklardır. Zaten şimdiden bu yöndeki açıklamaları ve tavırları bütün çıplaklığı ile ortada durmaktadır.

Güney’in bağımsızlık adımının başarısı, Güneyli siyasal güçlerin birliği, dayanışması ve ittifakı ile diğer üç parçanın desteğine bağlıdır. Her dört parçadaki güçlerle, Kürdistan dışında yaşayan Kürtlerin ezici bir çoğunluğu bağımsızlık sürecini destekler bir tutuma sahiptir.

Güney’de Goran ile Komela İslami bazı biçimsel bahanelerle -Kürt milletinin çoğunluğunun beklentisine rağmen- şimdiye kadar bu süreçte istenilen, beklenilen yerlerini almış değiller. Her yurtsever Kürdün ve Kürdistanlının bazı gerekçelerle bu süreçteki yerini almamış olan çevrelerden beklentisi, bağımsızlık kervanında gerekli ve zorunlu olan yerlerini almalarıdır.

Kurdistan’ın bağımsızlığı konusunda Ortadoğu devletlerinden İsrail, Suudi Arabistan, Ürdün ve bazı Körfez ülkelerinin tavırlarının olumlu yönde olacağı kanaati yaygındır.

Uluslararası düzeyde ise, en önemli tavır ABD’nin tavrıdır. Aynı şekilde Avrupa devletleri ile Rusya’nın tavrı da büyük öneme sahiptir.

Her ne kadar büyük devletler ile bazı bölge devletleri ‘’referandum için zaman uygun değil’’ deseler de sonuçta bu karar, Güney Kurdistan halkının, kurumlarının ve meşru siyasal güçlerinin vereceği bir karardır. Ve bütün dünyanın bu karara saygı duyması gerekir!

Dünyanın dört bir yanına dağılmış Kürtler, bu süreçte çok önemli, pozitif bir rol oynayarak, uluslararası kamuoyuna bütün dünya Kürtlerinin çok güçlü bir şekilde Güney Kürdistan bağımsızlık adımını desteklediği mesajını verebilirler…

Güneyli kardeşlerimizin yükü çok ağırdır!

Bütün Kürdistanlılar ve Kürt dostları, amasız, fakatsız, lakinsiz bir yaklaşımla bu kader tayin edici adıma destek sunmak göreviyle karşı karşıyadırlar!

Günümüzde Kürdistan güneşi Güney’den doğmaktadır!

Her Kürdün ve Kürdistanlı’nın

Kürdistan bizim ülkemizdir!

Bağımsız devlet sahibi olmak hakkımızdır!

Demesi gerekir!...

*Bu yazı Kürtçe olarak ‘’Roja Qederê!’’ başlığı ile K24, Rojeva Kurdistan ve Rûpela Nû sitelerinde yayınlanmıştır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.