Dara Ersönmez

Dara Ersönmez

niviskar
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi örgütlenmek, vizyon sahibi olmak başarının sırrıdır

A+A-

 

Başarılı bir örgüt değişimin garantörüdür.

Bu yazıda, başarılı bir örgütün ve kadroların bazı özellikleri üzerinde durmak istiyorum. Çünkü vizyon sahibi bireylerden oluşturulan bir örgüt veya parti, genel olarak belirleyici ve birleştirici rolüyle sürece rahatlıkla müdahele edebilir.


Örgüt ve partilerde sadece yönetim  değil, üyeler de sorumluluklarını bilmeli ve sorumluluklarını yerine getirmelidir. Çünkü üye kadrolar örgütün omuriliği ve ”motor" gücüdür.


Siyasi hayatta kişinin bir tavrı ve amacı olmalıdır. Hedefsiz yaşamanın hiçbir anlamı yoktur. Kişinin konumunda ve toplum içinde başarılı, güçlü olması için,  etkin bir organizasyon oluşturması ve her alanda örgütlenmesi gerekir. Boylesine bir orgutlenme, herseyden önce vizyonel olmayı gerektirir.


Kişi kendisini varolan statü ve eldekilerin korunmasıyla sınırlamamalıdır. Pratik içinde yeni ve hatta daha büyük pozisyonları yaratmak için harekete geçmelidir. Her yeni durumda yeni bir adım atmak için yeni perspektiv ve bakışaçısıyla kendi kendini veya birlikte çalıştığı arkadaşlarını güçlendirmelidır. Uzmanlığı, liderliği, yönetimi ve üyeliği ile bilgi birikimine sahip her kişi, anlamlı amaçlar için bir ekip, organizasyon ve güç oluşturmak için birlikte ve kolektiv anlayış ile çalışmalı, beklenen tavrı ortaya koymalıdır.


Bundan dolayı, gelişen süreçle birlikte kazanılan mevzi ve alanlarda insanların güç kazanmak ve hayattaki bu ruhla örgüt ve parti üyelerini eğitmek için toplum içinde işbirliği ve sürekli çalışmalar yapılarak sürece uygun alternativler oluşturulmalıdır…
Toplum içinde çalışan, toplumuyla birlikte nefes alabilen, örgüt ve parti çalışmasına liderlik etmek isteyen/ler, belirleyici ve olumlu bir rol oynamalıdır. Bu tür kadrolar, yöneticiler zor durumlarda önemli ve olumlu sorumluluklar üstlenmeli. Hedeflerini kusursuz ve olumlu bir şekilde sürdürebilmek ve takip edebilmek için bir halk lideri olarak sivil bir role sahip olunmalı. Kadro ve üyeler, özellik ve yeteneklerine göre değerlendirilmeli ve sorumluluklar verilmelidir.


Yöneticilerin rolü o kadar basit değil, zor ve zaman alıcı. Gerçekleşen birçok durum ve  zor olay olabilir. Böyle durumlarda en önemli rol parti lider ve yöneticilerine düşer; üyelerini beladan kurtarmasını ve partilerini bilinçli olarak yönetmesini bilmelidirler. Burda önemli olan ”abi-kardeş ilişkisi", ”ahbab, dost” ve ”hatır”dan uzak ilişkilerle  kendi iç sorunlarını, dürüst davranışlarla çozmesini bilmektir.


Aslında bu tutum; eğitim programları, yönetici ekibin tam kapasitesini doldurmasına ve olumlu bir çalışma ortamı yaratmasına yardımcı olabilir. Böyle bir ortam, hayatın her alanında, okullarda, politikada iyi liderlerin yetişmesi için oldukça önemlidir. Olumlu bir zihniyet, bilgi ve başarı yaratmak için toplumun iyi yetişmiş liderlere ihtiyacı vardır.


Böyle kadroların, olumlu eleştiri ve farklı görüşlerle sorumluluk almaya devam edebilmeleri, başarılı çalışmalar yürütmek ve hedeflerine ulasabilmeleri için güçlü bir inanca ve özgüvene ihtiyaçları vardır. Ancak bu yeterlikte  lider ve yöneticilerin üyeler üzerinde  olumlu bir etkisi olabilir. Yani, eyleme geçmeden önce izini kontrol edebilmek ve üzerinde düşünebilmek. Öte yandan insanlara ve üyelere yeni şeyler öğretmek…


Liderin doğru kararı verebilmesi için ciddi bir düşünce altyapısına sahip olması gerekir. Ancak bu şekilde olumlu bir perspektif hazırlayıp üyelere sunabilir. Iyi bir lider, önceden görebilen, diğer bir deyişle riskleri hesaplayan, içinde bulunduğu şartlara göre politikasını acil durum koşullarına göre tanımlayabilen kişidir.


Partisinde öncülük görevini üstlenen ve sorumluluk alan kişiler yaratıcı,  sorunlara çözüm üretebilen, önerileri dikkate alan ve öngörülü olabilmelidirler. Parti üyelerine verdikleri görevlerin rahat bir şekilde yerine getirilmesi için gerekli açıklamaları yapmaları gerekir. Görevin yerine getirilmesinde olumlu işaretler veren bir lider, günlük olaylara takılmamalı, daha geniş bir perspektifle net hedefler Bir ve geniş düşünmelidir. Lider, birlikte çalıştığı komite ve üyelerinin desteğiyle düzenli bir iş yapmaya yardımcı olmak ve bunu yapmaya çalışmak durumundadır.

Bilgili ve iyi bir dinleyici olmak:


Liderlik, kompleks iliskilerin ve genellikle sorunların boy verdiği bir alandır. Hatta esas olarak bu kompleks ilişkileri yönetmek ve sorunları gidermek durumudur. Bu nedenle, sorunları bilinçli bir şekilde çözmek için kendisine karşı olan insanları iyi dinleyip ve anlamaktır. Bu önemlidir ve parti içi iliskilerde olumlu bir sonuca ulaşmanın başlangıcıdır. Bu görüşme ve karşılıklı yardımlaşmayla parti üyeleri daha üretken olabilirler.


Başarılı bir lider ve yönetici, güçlü bir potansiyel, bir kitle gücü için her zaman kendisini yenilemelidir. Aldığı görevi ve verilen sorumlulukları yerine getirmekte başarılı olmak istiyorsa kendisini geliştirmelidir. Lider aktif değilse, o zaman birlikte çalıştığı ekibi de olumsuz açıdan etkiler.


Başarılı yöneticiler; belki de insanların (birlikte çalıştığı arkadaşlarının) inisiyatifini anlamak, herkesin kendi hikayesi olduğunu bilmek ve buna göre bir tutum geliştirmelidir. Parti üyeleri, kitlesi veya daha fazla kalabalık arasında bir toplantı gerçekleştiğinde, propaganda yapıldığında ikna edici ve her zaman yardımını talep edecek, kendi konusunda uzman kişilerle çalışmalıdır.


Örgüt kadrolarını her türlü olumlu, olumsuz eleştiri ve önerilerine açık olmalıdır. Ve sorulara açık, anlaşılır cevaplar vermelidir. Öngörüler ve içgörüler ilerleme için her zaman önemlidir.
Partinin lider kadroları, üyeleri dinlemekle ne kadar iyi ilişki kurabileceğinin sınırları olduğunu bilmesi önemlidir. Ve en önemlisi üyeler, liderler ve yöneticiler arasında bir denge oluşturulmalıdır.


Kisacası; yeniden örgütlenmek ve alternativ haline gelmek, kitleleri kucaklamak, en önemlisi ulusal kimliğinden taviz vermeyen militan ruhlu parti üyeleri yetiştirmek ve gündeme müdahale edebilmek için üretken olmak gerekmektedir. Tüm üyeler bir şekilde yönetime nasıl yardımcı olacaklarını bilmeli ve onları işleriyle yalnız bırakmamalı. Kendilerini partinin sahipleri ve mücadelnin mihenk taşları okarak görmeli. Eşsiz bir şekilde tüm kalbiyle ve bilinçli bir şekilde parti çalışmalarına katılmalıdır.


İnanıyorum ki bu yöntemle böylesi bir parti, başkan, yönetici ve üyeleriyle halkla kucaklaşacaktır.


Dara Ersönmez
 

Bu yazı toplam 30208 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar