İHD: Türkiye’de baskı, tehdit ve kaçırmalar artıyor

İHD: Türkiye’de baskı, tehdit ve kaçırmalar artıyor

.

A+A-

Hakları Derneği (İHD) Başkanı Öztürk Türkdoğan, “İnsanlar son üç  yıldır işkenceye uğruyor, kaçırılıyor” dedi.

İHD Başkanı Öztürk Türkdoğan, hazırladıkları “Baskı ve Tehdit Yöntemleri ile Ajanlaştırma Dayatması ve Kaçırmalara Dair Özel Rapor”u dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısının ardından kamuoyuyla paylaştı.

İHD raporunda, işkence ve adam kaçırmaların devam ettiği belirtildi.

“Bu tarz işkence yöntemlerinden vazgeçilmeli” çağrısında bulunan Türkdoğan, “Bu konuda özel rapor hazırlama ihtiyacı son üç yıldır kendini gösterdi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşanılanların benzerini yeniden yaşamaya başladık. İnsanlar son üç  yıldır işkenceye uğruyor, kaçırılıyor” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda artan hak ihlallerine karşı yetkilileri uyardıklarını belirten Türkdoğan, sözlerine şunları ekledi:

“Bu sayılar bizim tespit ettiğimiz sayılar. Ben bir yurttaş olarak hayrete düşüyorum Türkiye nasıl bu hale geldi? Meclis'te bulunanlar neden sessiz. Türkiye’nin başkenti Ankara’da insanlar kaçırılıyor. Bu cesareti nereden alıyorlar? Yargının görevi suç işleyenleri sorgulamak Cumhuriyet Savcıları ne yapıyor? Sizin göreviniz iktidarı eleştirenlere soruşturma açmak değil. Hala akıbeti belli olmayan Yusuf Bilge Tunç var. Tunç’un akıbeti bir an önce açığa çıkarılmalı. Kaçırma, ajanlaştırma faaliyetleri liselilere, siyasetçilere, gazetecilere inmiş durumda. Maalesef bu konuda artık tedbir alınması gerekiyor. Gözaltına alınan herkese mülakat adı altında iş birliği dayatılıyor. Bunun CMK’da yeri yok.

Bu tür uygulamalar kimseye kazandırmayacak. Meclis üstüne düşeni yapmalı ve bu olaylara karışanlar hakkında gerekli disiplin soruşturmalarını başlatmaya davet ediyoruz. Geçen yıl Meclis’i uyardık ama bu yıl daha fazla arttı. Meclis'te salgın yasakları bitince yine gidip bu raporu yetkililere sunacağız. BM başta olmak üzere işkence ile mücadele eden uluslararası kurumlara bu raporu sunacağız. Bu tarz işkence yöntemlerinden vazgeçilmeli.“

İHD‘nin raporu şu şekilde:

“-2020 yılının sadece ilk 10 aylık sürecinde İHD Genel Merkezi’ne 6, İHD İstanbul Şubesi’ne 11, İHD Diyarbakır Şubesi’ne 5, İzmir Şubesi’ne 14, İHD Ankara Şubesi’ne 5, İHD Mersin Şubesi’ne 1, İHD Van Şubesi’ne ise 3 kişi, başvuru yapmıştır. İHD Genel Merkezi Dokümantasyon Birimi ise 10 kişinin kaçırılarak ajanlık teklifine ve tehdidine maruz kaldığını, bu kişilerin resmi işlem yapılmadan serbest bırakıldığını belirlemiştir. 72 kişinin ise çeşitli yerlerde (gözaltında ve gözaltı yerleri dışında) ajanlık teklifine ve tehdidine maruz kaldığını, 4 kişinin de hapishanede iken savcı ya da diğer güvenlik görevlilerince ajanlık teklifine maruz kaldığını, 29 kişinin ise sosyal medya üzerinden tehdit edildiklerini tespit etmiştir. (Toplam 160 kişi).

-2019 yılı raporumuzda yer verdiğimiz zorla kaçırılarak 7 ay alıkonulan Salim Zeybek, Gökhan Türkmen, Erkan Irmak, Yasin Ugan, Özgür Kaya ve Mustafa Yılmaz hakkında etkili bir soruşturma yapılmamıştı.

2020 yılında ise bu kişilerden Gökhan Türkmen ve Yasin Ugan ilk kez kaçırıldıklarını ve işkenceye maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir.

-Salim Zeybek, Gökhan Türkmen, Erkan Irmak, Yasin Ugan, Özgür Kaya ve Mustafa Yılmaz’ın bulunmalarından bir ay önce 6 Ağustos 2019 tarihinde zorla kaybedildiği ileri sürülen Yusuf Bilge Tunç ile ilgili bir yılı aşan süreye rağmen halen bir haber veya bilgi yoktur."

Raporun sonuç ve öneri bölümünde şu ifadelere yer verildi:

“-Cumhuriyet savcıları, TCK’da tanımlı tehdit, hakaret, işkence, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, görevi kötüye kullanma gibi birden fazla suç teşkil eden kaçırma ve ajanlaştırma faaliyetlerine sessiz kalmamalı, şikâyetleri etkili bir biçimde soruşturmalı ve failler tespit edilerek devlet korumasından çıkarılarak yargılanmalıdır. Bu konuda Adalet Bakanlığı ve HSK üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

-TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, kolluğun denetlenmesine yönelik olarak bir alt komisyon kurmalı ve başvuruları değerlendirmelidir.

-Kolluk Gözetim Komisyonu, bu raporda belirttiğimiz ihlallerle ilgili etkili faaliyetler yürütülmelidir.

-TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu kanundan kaynaklanan yetki ve sorumluluğu gereği alt komisyon kurarak istihbarat örgütlerinin yasa dışı faaliyetleri konusunda araştırma yapmalı, bu raporda belirtilen yasa dışı faaliyetleri önleyecek etkili tedbirler almalıdır.

-Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’nin bu konuda Türkiye ziyareti yapması talep edilecektir. Ayrıca, BM’nin yetkili organlarına da başvuru yapılacaktır.”

 

Bu haber toplam 933 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.