Abit Gürses

Abit Gürses

Yazarın Tüm Yazıları >

Hiç bir güç Referandum sonucunu ilga edemez!

A+A-

Nerede ve hangi amaçla yapılmış olursa olsun, yapıldıktan sonra, gerçekleştirildikten sonra, sonuçlandıktan sonra, oy hakkına sahip olanların katılıp oylarını belirlenen usuller çerçevesinde şu veya bu yönde kullandıktan ve hilesiz hurdasız bir şekilde sonuçları ortaya çıktıktan sonra; hiçbir referandum ilga edilemez. Herhangi bir referandum veya seçim sonucu uygulanmaya bilinir, ertelene bilinir, sürüncemede bırakıla bilinir, dondurula bilinir, askıya alına bilinir ama ne ilga edile bilinir ve ne de yok sayıla bilinir. Söz konusu olan referandum veya seçim yapılmış, artık olay bitmiştir. İlga kelimesinin anlamı herhangi bir şeyin varlığını ortadan kaldırmak olduğuna göre, olmuş bitmiş bir vakıayı, olguyu olayı ortadan kaldırmak, yok saymak mümkün değildir. Referandum veya seçim yapıldıktan şu veya bu yönde bir irade, bir sonuç ortaya çıktıktan sonra onu yok saymaya, ilga etmeye hiçbir güç veya kanun kadir değildir. Ortaya çıkan irade veya sonuç uygulanır veya uygulanmaz, aynı konuda tekrar referanduma gidilir veya gidilmez o bir yana ama yapılmış olan bir referandum veya seçim ilga edilemez…

Güney Kurdistan Bağımsızlık Referandumuna bu açıdan bakmak gerek. Başta Irak Şii hükümeti ile Iran ve TC olmak üzere, İsrail ve Katalonya hariç, nerdeyse bütün dünyanın karşı çıkmasına rağmen, Kurdistan toplumu, Seçim ve Referandum Yüksek Komisyonu’nun organize ettiği ve özgür bir ortamda  yapılan %72 katılım ve %92 üzerinde bir evet oyuyla Kurdistan’ın bağımsızlığı yönünde güçlü bir irade beyan etmiş bulunuyor. Bu değerli ve kuvvetli sonuç elde edilmiş, Güney Kurdistan milleti kararını vermiştir. Artık referandumun meşruiyeti, halklar veya milletler hukukuna uygunluğu veya uygunsuzluğu tartışma konusu bile yapılamaz.

Bütün dünya, dost da ve düşman da içten içe bu referandumun sonucunun ne kadar meşru, haklı ve güçlü olduğunu çok iyi biliyor. Ne var ki Kurdistan Bağımsızlık Referandumu bir turnusol kâğıdı işlevi görerek, sadece bölge de değil, dünya düzeyinde  bu güne kadar var olan Kurd ve Kurdistan düşmanlığı ve karşıtlığının çapını ve etkisini de sınamış oldu!  

Örneğin, Dünyada eşi ve benzeri görülmemiş bir şekilde BM Güvenlik Konseyi alel acele toplanarak, referandumun ertelenmesi yönünde muhtıra niteliğinde bir bildiri yayınladı.

69 devlet adına konuştuğunu söyleyen ABD Başkanı’nın DAİŞ’le Mücadele Koalisyonundaki Özel Temsilcisi Brett McGurk yanına BM temsilcisi ve İngiliz diplomatı alarak Mesud Barzani ve diğer siyasilerle görüşerek referandumun iptalini istedi.

Bazı söylentilere göre ABD Dışişleri Bakanı Mesud Barzani’ye mektup göndererek referandumun iptalini istedi.

Türkiye, Iran ve Irak’tan ekonomik ambargo, hava alanlarının ve kapıların kapatılması, petrol vanalarının kapatılması, ‘’ekmeğe muhtaç edilme’’, savaş, işgal gibi tehdit üstüne tehditler geldi.

Bütün bunlara karşın, Mesud Barzani ve Kosret Resul öncülüğündeki Güney Kurdistan siyasi liderliği geri adım atmayarak, Bağımsızlık Referandumunun gerçekleştirdi.

Daha önceki birkaç yazımda detaylıca üzerinde durduğum için Güney Kurdistan Bağımsızlık Referandumunun neden bütün dünyayı bu kadar ilgilendirdiği konusuna tekrar girmek istemiyorum.

Sonuçta Iran merkezli bir planın uygulayıcısı olarak Bağdat hükümeti, TC ve Iran desteği, ABD ve Batı’nın onayı ile Güney Kurdistan’ın varolan statüsünü ortadan kaldırmayı amaçlayan, geniş kapsamlı askeri, siyasi, mali, ‘’hukuki’’ ve psikolojik bir sefer başlatmış bulunuyor.

Abadi ve Bağdat’daki diğer İran kuklası haramilerin açıklamalarına bakılacak olursa, bırakalım Bağımsızlık Refrerandumu sonucunu, bırakalım konfederasyon, federasyon, otonomiyi; Nerdeyse kültürel özerkliği bile ortadan kaldırmayı amaçladıkları görülmekte. Kurdistan’ın statüsü veya haklarını Saddam öncesi dönemden daha da kötü bir düzeye indirgemeyi amaçladıkları aldıkları kararlar ve uygulamalarla çok net görülüyor. Adamlar o kadar pervasızlaşmışlar ki, nerdeyse Kurdistan liderlerine, hükümetine, kurumlarına ve pêşmergeye Bağda’da daha doğrusu İran ve Türkiye’ye kayıtsız şartsız teslim olun demeye getiriyorlar!

Iran’ın marifetiyle bir kısım cahşı içerden satın alarak Kerkük ve civarında Kurdistan açısından bir felaketle sonuçlanmış olan ortamın vermiş olduğu pervasızlıkla Kurdistan Hükümetinin alttan alan ‘’Bağımsızlık Referandumunu donduruyoruz, Bağdat’la görüşmelerimizde ön koşul değildir’’ talebine, ’Hayır, ‘dondurmak veya askıya almak yetmez ilga edeceksiniz!...’’ diye cevaplıyor Haydar Abadi!..

Okuyucunun affına sığınarak söylüyorum, bu mankafa Abadi ve benzeri yetkililer yapılmış, gerçekleşmiş, bitmiş, sonuçlanmış bir olayın veya sürecin ilga edilemeyeceğini bilmiyorlar mı?

Elbette biliyorlar, ama nasıl olsa Kürdistanı köşeye sıkıştırmışım, dünya da benimle beraber, Kürdün kimi kimsesi kalmadı, üstüne gidersem; Kürdü yaptığına yapacağına pişman ettirerek onurunu, kerametini ayaklar altına alabilirim, hayaline kaptırmışlar kendilerini!

Evet ama başta Iran rejimine uşaklıkta sınır tanımayan Abadi olmak üzere, bütün Kurd ve Kurdistan düşmanları bilmiyorlar mı ki bağımsız devlet ilan etmekten daha zor olan referandumu yapan Kurdlerin, bunun sonuçlarını mutlaka yaşama geçirmekten vazgeçmeyeceklerini…

Bağımsız Kurdistan Referandum sonuçlarını hiçbir güç, hiçbir kuvvet, hiçbir kanun, hiçbir yaptırım Kurd milletinin elinden alamaz. Başta Kerkük olmak üzere Kurdistan’dan koparılmış bölgeler dahil bütün Güney Kurdistan halkının % 72’sinin katılarak, %92,73’nün EVET dediği Bağımsız Kurdistan talebi kadar meşru, haklı bir dava yer yüzünde yoktur!

Bu gün bilinen sebeplerden dolayı Kerkük düşman işgali altında olabilir, Kurdistan savaş ve işgal tehdidi altında olabilir, Kurdistan çok alçak ve insafsız bir kuşatma ve muhasara altında olabilir, askeri olarak bazı darbeler alınabilir, aynı şekilde Kurdistan pêşmerge kuvvetleri başarı üstüne başarı kazanabilir veya kaybedebilir, bütün bunlar olabilir; Ama Kurdistan halkının bağımsızlıktan yana olan irade beyanı, yani Kurdistan’ın tapusu Kurdlerin elinden alınamaz!

Hiçbir harici veya dahili güç, Güney Kurdistan Bağımsızlık Referandum sonucunu ilga edemez.

Güney Kurdistan’da ilga edilmesi gereken bir şey varsa, o da; Iran ve TC tarafından yönlendirilen şu andaki Irak Şii hükümeti ve uşaklarının Kurdistan’daki her türlü varlıklarıdır!...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.