FBI Trump’ı casusluk suçu kapsamında soruşturuyor

FBI Trump’ı casusluk suçu kapsamında soruşturuyor

.

A+A-

FBI'nin Trump'la ilgili soruşturmasının casusluk yasasını ihlalden yürütüldüğü ortaya çıktı. Trump'ın evinde bulunan belgeler arasında bazıları "çok gizli" olarak işaretlenmiş birçok 11 grup gizli belge ele geçirildi. Belgeler arasında Macron'la ilgili bilgiler içeren dosyalar da var.

FBI’nın eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki konutunda yapılan aramada ele geçirilen belgeler ve arama emrinin içeriği netleşiyor. FBI’ın aramada bazıları çok gizli olarak işaretli olan 11 grup belge ele geçirdiği belirtiliyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Adalet Bakanlığı arama emri başvurusunda federal yargıca Trump’ın Casusluk Yasası’nı ihlal ettiğine inanmak için muhtemel bir sebep olduğunu iletti.

Casusluk Yasası ulusal savunmaya ilişkin bilgiye sahip olunmasını ya da bir yere iletilmesini yasaklıyor.

Bu belgeler arasında Trump’ın eski danışmanlarından Roger Stone için ‘’Af Kararı’’ ve ‘’Fransa Cumhurbaşkanı ile ilgili bilgi’’ ve bir dizi fotoğrafın olduğu belirtiliyor.

Trump’ın çok gizli olarak işaretlenen belgelere sahip olmasının hukuki bir tehlikeye işaret edebileceği belirtiliyor. ABD’de çok gizli ibaresi en sıkı korunan ulusal güvenlik bilgilerine işaret ediyor.

Donald Trump görevdeyken Casusluk Yasası’nı ihlallere verilen cezayı artırmış ve bu suçun beş yıla kadar hapisle cezalandırılmasının önü açılmıştı.

Arama emrinin içeriği açıklanacak

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland dün konuya ilişkin ilk kez yaptığı açıklamada, kamu çıkarı olduğunu vurgulayarak mahkemeden arama kararının içeriğinin yayınlanması talebinde bulunduklarını belirtmişti.

Eski ABD Başkanı Donald Trump ve avukatlarının buna itiraz etmek için Cuma öğleden sonraya kadar süresi vardı. Trump arama kararının içeriğinin yayınlanmasına itiraz etmeyeceğini belirtti.

Yargıç Bruce Reinhart arama emrinde yer alan kayıtların açıklanmasına yönelik kararı verecek. Trump’ın Florida’daki evinin FBI tarafından aranması emrinde de aynı yargıcın imzası bulunuyor.

Arama emrinin içeriğinin kamuoyuyla paylaşılmasına yönelik talepte imzası bulunan yetkililerden biri de Adalet Bakanlığı’na bağlı Karşıistihbarat ve İhracat Kontrolü Bölümü Başkanı Jay Bratt.

Bu birim ulusal güvenlik, askeri ve stratejik teknoloji ihracatını etkileyen dava ve soruşturmaları denetliyor. Bu bölüm aynı zamanda casusluk, sabotaj ve atom enerjisiyle ilgili kanunlar uyarınca kovuşturma yapılmasına yetki verme sorumluluğuna sahip.

Eski Başkan Donald Trump’ın Florida’daki evi, Adalet Bakanlığı’nın Palm Beach’teki konutta Beyaz Saray’dan götürülen gizli belgelerin bulunduğuna ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında aranmıştı.

ABD’de hükümete ait kayıt ve belgelerin muhafaza edildiği Ulusal Arşiv, aralarında gizli kayıtların da bulunduğu 15 kutu belgenin Florida’daki evden alındığını belirterek bakanlıktan soruşturma açmasını talep etmişti.

Bu haber toplam 96 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.