Dünya'nın manyetik alanı zayıflıyor, uydulardaki arızalar artıyor

Dünya'nın manyetik alanı zayıflıyor, uydulardaki arızalar artıyor

Gezegenimizin manyetik alanının zayıflamasına neyin sebep olduğu ise hala çözülemedi.

A+A-

Haber Merkezi - Yörüngedeki uydularda ve uzay araçlarında son zamanlarda yaşanan sorunlardaki artışın Dünya'nın manyetik alanının zayıflaması nedeniyle meydana geldiği anlaşıldı.

Bilim insanları Dünya'yı Güneş partüküllerinden ve kozmik radyasyondan koruyan manyetik alandaki zayıflamanın artarak devam ettiğini kaydediyor. Ne var ki, buna neyin sebep olduğu hala çözülemedi.

Dünya'nın son iki yüzyıl içerisinde yüzde 10 oranında manyetik alan gücü kaybına uğradığı düşünülüyor. Bu kaybın en yoğun olarak yaşandığı bölge Afrika kıtası ile Güney Amerika kıtasını da içeren alan.

BÖLGEDEKİ MANYETİZM SON 50 YILDA CİDDİ DEĞİŞİME UĞRADI

'Güney Atlantik Anomalisi' (GAA) olarak bilinen bu olay sebebiyle bölgedeki manyetizm son 50 yılda ciddi değişime uğradı. Son 5 yılda ise Güney Batı Afrika üzerinde ikinci bir zayıf bölge oluştu. Uzmanlar bu şekilde GAA'nın bir süre sonra iki hücreye bölünebileceğini düşünüyor.

GAA Dünya çevresinde dönen uyduların teknik arızalar yaşamasına neden oluyor. Avrupa Uzay Ajansı'nda (ESA) çalışan uzmanlar çok sayıda uydudan alınan verileri karşılaştırarak bu anomaliyi incelemeyi sürdürüyor.

Farklı manyetik alanları ve değişimleri kaydeden bilim insanları GAA'nın son 10 yılda oluştuğunu ve son birkaç yılda hızlanarak büyüdüğünü aktarıyor. Uzmanlar şimdi Dünya'nın merkezinde bu değişimlerin olmasına neden olan olguları anlamaya çalışıyor.

MANYETİK KUTUPLAR YER DEĞİŞTİRİYOR OLABİLİR Mİ?

Spekülasyonlardan biri; manyetik alanda yaşanan zayıflığın manyetik kutupların yer değiştireceğinin işareti olduğu.

Dünya da dahil olmak üzere başka gezegenlerde ve yıldızlarda görülen bu tür değişimler bir anda olmuyor. Dünya'da da manyetik kutup değişimi birkaç yüzyıl boyunca yavaş yavaş yaşanabilir. Bu yer değiştirme gerçekleşmeye başlarsa bir süreliğine Dünya üzerinde pek çok noktada birden fazla sayıda kuzey ve güney manyetik kutup noktaları olacak.

ESA'dan yapılan açıklamalara göre Dünya hali hazırda bir sonraki manyetik kutup değişimi için geç bile kaldı. Bu tür bir olay genelde her 250 bin yılda bir yaşanıyor.

ANOMALİNİN BİZİM İÇİN SONUÇLARI NE OLUR?

GAA yeryüzünde yaşayan insanlar için şimdilik ciddi bir sorun değil. Ancak uzay sektöründe çalışanlar ve bizzat uzaya gidip gelenler açısından oldukça önemli bir problem.

Ancak manyetik alan daha da fazla zayıflarsa kozmik radyasyon partikülleri gezegenin savunma mekanizmasını geçip daha alçak yörüngede yer alan GPS'ten iletişime ve yayıncılığa pek çok alanda ve günlük hayatımızı etkileyen uyduları bozmaya başlayabilir.

Euronews

 

Bu haber toplam 221 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.