Diyarbakır kayyımı giderayak yeşil alanı askeriyeye devretmiş

Diyarbakır kayyımı giderayak yeşil alanı askeriyeye devretmiş

.

A+A-

Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu'nun belediyeye ait sosyal alanlarda değişiklik yaptığı, bir yeşil alanı da askeriyeye devrettiği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) kayyımı Vali Münir Karaloğlu'nun belediyeye ait sosyal, spor ve yeşil alanları ticaret ve askeri alana çevirdiği belirlendi.

HİZMET ALANI, İBADET ALANI OLDU

Kayyım Karaloğlu, Kayapınar ilçesine bağlı Çölgüzeli Mahallesi'nde bulunan 152 Ada 1 Nolu parseldeki "Belediye Hizmet Alanı" olarak görülen yeri "İbadet Alanı"na çevirdi. "Belediye Hizmet Alanı" için ise, bölgede eşdeğer bir alan belirlenmedi.

Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nde ise, “İmar planında yer alan yol hariç sosyal ve teknik altyapı alanlarının ve kamuya ait sosyal ve kültürel tesis alanlarının kaldırılabilmesi veya küçültülmesi ancak bu tesislerin hitap ettiği hizmet etki alanı içinde eşdeğer yeni bir alanın ayrılması suretiyle yapılabilir” maddesi yer alıyor.

İKİ PARSEL JANDARMAYA VERİLDİ

Kulp ilçesine bağlı Yeşilköy mahallesinde bulunan 276 Ada 1 ve 2 Nolu parseller ile Yeni mahallesinde bulunan 186 Ada 9 Nolu parselki "Ağaçlandırılacak, Park ve Konut Alanı" olarak belirlenen yerler, "Askeri Alan" olarak belirlendi. Söz konusu değişiklik de herhangi bir kurum görüşü alınmadan ve değiştirilen alanlara eşdeğer bir alan öneri yapılmadan alındı. Kararla, 186 Ada 9 Nolu parsel süresiz olarak Lice Jandarma Komando Alay Komutanlığı'na, 276 Ada 2 Nolu parsel Jandarma Genel Komutanlığı'na tahsis edildi.

GEREKÇE: İLÇE GÜVENLİĞİ

11 Nisan'daki Meclis toplantısında alınan kararda, belediyenin İmar Komisyonu tarafından hazırlanan rapordaki şu hususlar dikkate alındı:

"Planlama çalışması ile askeri alanının sınırları tespit edilmiş olup, bugün ve gelecekteki ihtiyaca göre yapılaşma şartlarının belirlenip, planlama ilkelerine bağlı kalarak Askeri Alanın planlı gelişmesinin sağlanması hedeflendiği, İlçenin ihtiyacı doğrultusunda Jandarma komutanlığına bağlı olarak ilçenin güvenliği açısından Askeri Alanın yeniden inşa edilmesi böylelikle ilçenin genel güvenlik sorunun giderilmesi için öneri plan çalışması yapıldığı, Mevcut imar planlarında farklı fonksiyonlarda bulunan parsellerin geçmişten bugüne askeri alanın kullanımında olduğu ve mevcut yapıların bulunduğu, ayrıca yapılacak yeni askeri yapıların daha güvenli konumlanması sebebi ile dere yataklarının da askeri alan içerisinde bırakıldığı ancak yapıların çekme mesafeleri korunacak şekilde yer seçimi yapabileceği şekilde planlama çalışması yapıldığı (...)" (MA)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.