Dersim Dernekleri Federasyonu: Anadilimiz Zazaki/Kımançki'nin seçmeli ders olmasını istiyoruz

Dersim Dernekleri Federasyonu: Anadilimiz Zazaki/Kımançki'nin seçmeli ders olmasını istiyoruz

.

A+A-

Türkiye’de Kürtçe’nin okullarda seçmeli ders olmasına ilişkin bir açıklama da Dersim Dernekleri Federasyonu DEDEF’den geldi. DEDEF, “Anadilimiz Zazaki/Kımançki'nin okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını istiyoruz” açıklaması yaptı.

DEDEF tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ana dili bir kimsenin anasından doğduğu evin insanlarından, soyca bağlı olduğu topluluktan öğrendiği, duygu düşünce ve isteklerini en iyi anlatabildiği dil demektir. Yani kişinin kimliğinin oluştuğu en iyi konuştuğu temel iletişim dilinin öğretilmesini kast ederiz ana dilinden. UNESCO ya göre yeryüzünde 7097 farklı dil var çocuklar çoklu dil ile büyüyorlar dünyada 2500 milyar insan anadilinde eğitim hakkından mahrum bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 18 Aralık 1992 tarih ve 47 /135 sayılı kararı ile yayınlanan Türkiye'nin de Onayladığı Birleşmiş Milletler Ulusal veya Etnik Dinsel ve Dilsel Azınlıklara Mensup Kişilerin Haklarına Dair Bildiride, anadili konusunda taraf devletlere sorumluluk yüklerken, anadilinde eğitimin bir hak olduğu, anadilinde eğitimin  sağlanması sorumluluğunu da vermektedir. Çocukların kimliklerinin ve kişiliklerinin bir parçası olarak ana dillerinin değersizleştirilmesi yok sayılması özgüvenlerini ve öz saygılarını olumsuz etkilemekle kalmıyor, var olan eşitsizliklerin derinleşmesine neden oluyor. Anadili birleştirir ve paylaşılanı artırır. Bu özellikleri ile de sosyal içerme, yenilikçi düşünme ve hayal gücünün gelişimini sağlar. Bu bağlamda bireyin kendi anadili dışındaki dillerde eğitim alması hem eğitim sürecinde sorunlara hem de eşitsizliklere neden olmaktadır. Tüm bu gerekçelerden dolayı Dersim Dernekleri Federasyonu ve Bileşenleri olarak anadilimiz Zazaki/Kımançki'nin okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını istiyoruz” denildi.

Açıklamanın devamında her kesin bulunduğu yerde eğitim kurumlarına baş vurmasını isteyen DEDEF açıklamasının devamında Dersimlere çağrıda bulundu: “2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı için seçmeli ders tercihi dönemi 04 Ocak Pazartesi günü başlamış olup, 22 Ocak Cuma gününe kadar devam edecektir. Çocuğunun seçmeli ders olarak anadilini doğrudan veya elektronik ortamda bulunduğu yerin eğitim kurumu müdürlüklerine başvurarak, ZAZACA dersini seçmeli ders olarak seçerek, dilimize karşı sorumluluğumuzu göstermek zorundayız.   Ders açılmaz, öğretmen tain edilmez diye düşünmeyelim. Çocuklarımız (Biz) tercih edince eğitim kurumu o dersi verebilmek için gerekli koşulları sağlamak  durumundadir. Ve bunu sağlamak  bizim en demokratik hakkımızdır. Ortaokullarda seçmeli ders olarak ana dilimiz Zazaca'yı seçerek anadilimize sahip çıkmak biz Dersimlilerin, Dersim dostlarının ve tüm Dersim Kurumlarının görevidir.

Anadilimize sahip çıkalım,  kullanalım, kullandıralım.”

Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.