CHP, Türkiye'nin Suriye'ye girmesine onay verdi

CHP, Türkiye'nin Suriye'ye girmesine onay verdi

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon izninin 1 yıl uzatılmasına ilişkin tezkere Meclis'te kabul edildi. Tezkereye İYİ Parti ve CHP destek verdi.

A+A-

Artı Gerçek

 

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon izninin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkere Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Genel Kurul'da yapılan oylamada AKP,  MHP, İYİ Parti, BBP ve CHP "Evet" oyu verdi.

HDP, tezkereye karşı "Hayır" oy kullanan tek parti oldu.

Oylamadan önce tezkere hakkında söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, "Biz bu tezkerelere içimiz yana yana 'evet' demeyeceğiz, gönül rahatlığı ile 'hayır' diyeceğiz." dedi.

Türkiye'nin 40 yıldır sınır ötesi operasyon yaptığını belirten Özsoy, "Geldiğimiz noktada Kürt sorunu konusunda en kritik dönemi yaşıyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin güvenlik kaygılarının "doğru olmadığını" belirten Özsoy, "Kürtlerin Suriye'de Kuzey Irak'takine benzer bir bölgeye sahip olmaları gerçek bir tehdit olarak görülüyor." ifadesini kullandı.

"Bu meseleler tezkerelerle çözülmez." diyen Özsoy, "Bir an önce Suriye'de istikrarlı, demokratik bir rejimin ortaya çıkması gerekiyor. Suriye'de olan bütün ülkelerin oradan zaman içinde çıkması gerekiyor. Suriye ile ilgili masada herkes var ama orada yaşayan halklar yok." dedi.

 

ÖZKOÇ: TRUMP TÜRKİYE'Yİ AŞAĞILADI

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da hükümetin Suriye politikasına ilişkin eleştirilerde bulundu. "Bir ülkenin muhatabı başka bir ülke olmalıdır. Bizim muhatabımız terör örgütleri olamaz." diyen Özkoç, "Bize kimse ama kimse ABD de dahil ne yapacağımızı söyleyemez. Ne yapacağımızı yüzyıllara dayanan devlet kültürümüzle, tarihi birikimimizle biz biliriz." dedi.

Torba yasa gibi "torba tezkere" getirildiğini, her ülkenin kendine özgü koşullar taşıdığını belirten Özkoç, Meclisin elinden birine "evet" birine "hayır" deme tercihinin alındığını savundu.

"Birlikte çözüm aradığınız ABD lideri dün bilgisayarı başında, tüm dünya nezdinde Türkiye'ye, size ültimatom verdi." ifadesini kullanan Özkoç, "Tehdit bile değil. Yekten Türkiye'yi aşağıladı. Ben Cumhuriyet çocuğuyum, bu ülkenin evladıyım. Benim ağrıma gidiyor, sizin ağrınıza gitmiyor mu?" diye sordu.

ÖZKOÇ: VATANIMIZIN YANINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Hükümete bazı uyarılarda bulanacaklarını belirten Özkoç, şunları kaydetti: "Bütün görüşmelerde Suriye'de toprak bütünlüğüne duyulan saygıyı tekrarlamalıyız. Harekatın amacını, süresini ve öngörülen sonuçlarını açıklamalıyız. Suriye, Şam ile Esad ile aracısız konuşmayı başarmalıyız. PKK, IŞİD ve tüm terör örgütlerine karşı sınır güvenliğimiz önemlidir, korumalıyız. Bölge halkının can ve mal güvenliğini garanti etmeliyiz. Adaletli olacağımızı, Türk askerinin adalet dışında bir zulme asla alet olmayacağını bölge halkına iyi anlatmalıyız. Kimseye ayrımcılık yamayacağımızın sözünü vermeliyiz. İç politikada savaştan çıkar sağlayan tutumu bir kenara bırakmalıyız. Çocukların kanı üzerinden siyasi hatalarınızı asla temizlemeye kalkmamalısınız. Yanlış dış politikanız nedeniyle bugüne kadar karşı karşıya kaldığımız bir gerçek var, bizim askerlerimiz maalesef orada. Onların can güvenliği ve hayatı, bizim her şeyimizdir. 'Hayır' demememizin, evlatlarımız için olduğunu gayet iyi bilin; vatanımız, onurumuz için olduğunu gayet iyi bilin; bölgenin barışı için olduğunu gayet iyi bilin. Biz, vatanın, milletimizin, ordumuzun, bayrağımızın yanında durmaya devam edeceğiz. Siz de artık gerçekleri görün ve emperyalistlerin eş başkanlığını yapmaktan vazgeçin."

KILIÇDAROĞLU 'DESTEK VERECEĞİZ' DEMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün grup toplantısında tezkereye destek vereceklerini açıklamıştı. Kılıçdaroğlu, "Tezkere bugün görüşülecek. Orada askerlerimiz var. O askerleri korumamız lazım. Burunlarının kanamaması lazım, askerlerin hatırı için, oraya oğlunu gönderen askerlerin annelerin hatırı için bu tezkereye içimiz yana yana evet diyeceğiz." demişti.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise; "Meclis’e gelen tezkere bir samimiyet testidir. Demokrasiden yana mısınız savaştan yana mısınız, barıştan yana mısınız felaketten yana mısınız? 20 yıldır meclise tezkereler geliyor. 20 yıl sonunda tezkereler ülkeyi nereye sürükledi?" demişti.

Meclis Genel Kurulu bugün, Meclis Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da siyasi partilerin grup başkanvekilleri oturdukları yerden söz alarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundular. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, ABD Başkanı Trump'un Türkiye'yi tehdit ettiğini; devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan bu açıklamaları şiddetle kınadıklarını kaydetti.

MHP: BEKLEYECEK ZAMAN KALMAMIŞTIR

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül de PYD'nin, ABD'nin desteğiyle Suriye'nin kuzeyinde bir devleti kurmak istediğini belirterek, "Türkiye'nin bekleyecek zamanı kalmamıştır. Devlet, bu hain oluşumları yok etmeye muktedirdir. Her türlü tehdide karşı tavizsiz tutum sergilemek, 'bu milletin evladıyım' diyen herkesin boynunu borcudur. Kimse bunu macera olarak görmeye çalışmasın" diye konuştu.

CHP: DENGESİZ NEZAKETSİZ ÜSLUBUNU DEVAM ETTİRİYOR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye yönelik sözlerine tepki göstererek, "ABD'nin başındaki zat uzun süredir sürdürdüğü dengesiz, nezaketsiz üslubunu, devam ettiriyor. Bırakın diplomasi dilini, günlük dili, adabı, edebi terk edecek şekilde dönüp Türkiye Cumhuriyeti'ne had bildiren bir ABD Başkanı'nın haddinin bir an önce bildirilmesi gerekir. Gerekli cevabı vermek için neyi bekliyorsunuz? Parlamento burada, biz buradayız. Siz neredesiniz?" dedi. 

 

Bu haber toplam 442 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.