Bugün Şengal’in IŞİD'den kurtarılışının 8’inci yıl dönümü

Bugün Şengal’in IŞİD'den kurtarılışının 8’inci yıl dönümü

.

A+A-

8 yıl önce bugün Şengal IŞİD çetelerinden temizlendi.  Başkan Barzani komutasında ki Peşmerge güçlerinin Şengal’e başlattığı “Şengal’e Özgürlük Operasyonu” hem IŞİD’in kaderini değiştirdi hem de Ezidiler için büyük bir moral kaynağı oldu.

Şengal’e Özgürlük Operasyonu’na Peşmerge güçleri dışında hiçbir güç katılmadı

12 Kasım’da başlayan operasyona 7500 Peşmerge gücü katıldı. Bunlar, Peşmerge Zerevani Kuvvetleri, Rojava Peşmerge Birlikleri, Şengal Komutanlığı, Duhok 1. Destek Gücü Komutanlığı, Barzan Komutanlığı, 1. Özel Kuvvetler, 2. Özel Kuvvetler, Gulan Kuvvetleri, Anti – Terör Timi, 32. Kuvvet, Duhok Doğa Gücü, Peşmerge Bakanlığı’na bağlı tugaylar, 4,8,12 Tugaylarıydı.  IŞİD alanda operasyona hazırlanmış ABD kaynaklarına göre sayısını sadece Şengal merkezinde 600’e çıkarmıştı. Ayrıca pek çok birim de örgütlemişti.

Operasyona Peşmerge güçleri dışında başka güç katılmadı. O dönem operasyona katılan Gulan Güçleri komutanı Mesrur Barzani BBC’ye verdiği röportajda “Çarşamba günü başlattığımız operasyonla Kürdistan’ın önemli bir bölümünü özgürleştirmiş olduk” diyerek Irak ordusunun ise operasyona destek vermediğini söyledi.

Mesrur Barzani, “Irak ordusundan ağır silah desteği istedik. Ancak maalesef bize mühimmat göndermediler. Operasyona katkıları sıfırdı” dedi.

 IŞİD’e karşı koalisyon güçleri operasyona hava saldırıları ile destek oldular.

Askeri olarak başarılı bir operasyon yapıldı

Şengal  IŞİD için önemli bir yerdi. Örgütün iki merkezi Rakka ve Musul arasındaki temel kale niteliğindeydi. Yani Rojava ve Güney’i birbirine bağlıyordu. Bu nedenle kolay kolay alandan çıkmayacaktı. ABD, IŞİD’in operasyon olasılığına karşı Kasım ayı başında sadece Şengal merkezdeki güçlerinin sayısını 600’e çıkardığını duyurmuştu. Operasyonunun 7-9 arası sürmesi bekleniyordu.  IŞİD’e karşı operasyon komutanlığı da bu beklenti içindeydi. Fakat operasyon 48 saat içinde tamamlandı.

Peşmerge güçleri IŞİD’in yapılacak takviye yollarını kesmek için operasyonun ilk günü  Güney Kürdistan ile Rojava’yı birbirine bağlayan uluslararası karayolu ve 47’nci Cadde’yi kurtardılar. Bu biçimde yardımsız kalan IŞİD güçleri teslim olmaya başladı. Sadece operasyonun ilk saatlerinde 40’a yakın IŞİD üyesi Peşmerge güçlerine teslim oldu. Peşmerge Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, operasyonda ilk gün en az 100 IŞİD mensubunun öldürüldüğünü, 150 kilometrekarelik alanda da kontrol sağlandığını bildirmişti.

Operasyon sonucunda iki Peşmerge şehit düştü, ona yakın Peşmerge ise ağır yaralandı. Fakat Peşmerge güçleri 2014 yılındaki IŞİD saldırılarından sonra yol açmak ve Şengal’i kurtarmak için toplam 600 şehit verdiler.

Başkan Barzani “Şengal’e Özgürlük Operasyonunu” Ezidi kadınlara adadı

Tüm alan kontrol edildikten sonra Başkan Barzani Şengal dağında bir açıklama yaparak Operasyonu değerlendirmiş ve Şengal’i Kurtarma Operasyonu’nu Ezidi kadınlara adamıştı.

“Kürdistan topraklarının bir karışını bile teröristlere bırakmayacağız” diyen Başkan Barzani “Bu zafer dünyaya bedel” diyerek Şengal’in kurtarılmasının önemine dikkat çekti.

Operasyonu teknik açıdan da değerlendiren Başkan Barzani, Peşmerge Güçleri’nin 48 saat içinde 3 bin kilometrekare alanı IŞİD’den temizlediğini belirtti.

Başkan Barzani konuşmasında şunları söyledi: “Şengal’in, kahraman Peşmergelerimizin eliyle IŞİD teröristlerinden kurtarılması, Kürdistan halkı için askeri ve siyasi açıdan tarihi ve büyük bir başarıdır. Bu başarı, bütün taraflara, işgalcilerin ve zulmedenlerin, Kürdistan halkını ezmeye çalıştığı o günlerin artık geride kaldığını gösteriyor. Kürdistan halkı şimdi başı dik bir şekilde kendini savunuyor, düşmanı yeniyor ve insanlık değerlerini savunuyor.”(DarkaMazı)

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.