Artuklu Üniversitesi'nden online Kurmanci-Zazakî ve Süryanice dil kursları

Artuklu Üniversitesi'nden online Kurmanci-Zazakî ve Süryanice dil kursları

Artuklu Üniversitesi’nde, sertifikalı Kürtçe (Kurmancî ve Zazakî) ve Süryanice dil kursları başlıyor. Dünyada ve Türkiye’de ikinci kez organize edilen kurslara başvuru yapmak isteyenlerden ön başvuru formunu doldurması isteniyor.

A+A-

Haber Merkezi- Mardin Artuklu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü (MAUZEM) bünyesinde sertifikalı Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçelerinin yanı sıra Süryanice dil kursu veriliyor. 

Kurslar hakkında Artuklu Üniversitesi nin resmi sitesinde yer alan açıklamada, derslerin hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki ayrı grupta verilebileceği, başvuranların talepleri dikkate alınarak mesai saatlerinin dışında da yapılabileceği belirtiliyor.

Kursa katılmak isteyenlerin Kurmancî, Zazakî ve Süryanice için açıklamaların yer aldığı sayfadaki formu doldurması gerekiyor.

Kurmancî dersler

Kürtçe’nin Kurmanî lehçesinde üç seviye şeklinde verilecek olan kursların birinci seviyesinde program, akademik seviyede Kürtçe’nin Kurmancî lehçesini hiç bilmeyen veya çok az seviyede konuşup anlayabilen kişilerin Kurmancî’yi temel düzeyde edinmesini amaçlanıyor.

Bununla birlikte, Kurmancî’yi iyi düzeyde konuşup anlayabilen fakat yazıp okuyamayan bireylere de 1’inci Seviye Kurmancî Kursunun hedef kitlesi içerisinde yer alıyor.

Bu ders ile hedeflenen ise; bahsedilen kitlenin temel düzeyde Kurmancî okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisi edinmesini sağlamak ve Kurmancî’nin temel gramer konularını standart Kurmancî’ye göre öğretmek olduğu belirtiliyor.

2’inci düzey dil kursu birinci düzeyin devamı niteliğinde olmakla beraber, 1’inci düzeyi almış kişilerle ek olarak, Kurmancî’yi rahat bir şekilde konuşup anlayabilmekle birlikte Kurmancî Latin alfabesini rahat bir şekilde kullanıp temel Kurmancî gramerini bilen kişileri de kapsıyor.

Zazaki dersler

3 şeviye şeklinde verilecek olan Zazakî (Zazaca) için de sitede yer alan yazıda “birtakım sebeplerden dolayı UNESCO 2009 raporunda Türkiye’de varlığı risk altındaki dillerden biri olarak tasnif edildiği” belirtiliyor. 

Zazakî’nin standartlaşma çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerlemesinin ve okur yazar sayısının çoğalmasının elzem olduğuna yer verilen açıklama bölümünde, “Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokullarda okutulmak üzere bu konuda materyaller hazırlandığı, bu kursta da sözkonusu kitaplardan yararlanılarak belirlenen hedef kitleye temel seviyede belirli kazanımlar kazandırmak amaçlandığı” ifade ediliyor.

Süryanice dersler

Süryanice kurs hakkında ise temel alacak eğitimde, “çok köklü bir literatüre sahip A1 seviyesi kursunda, öncelikle Semitik Dil Grubunu tanıma ve özelde Süryanice’yi tüm lehçeleriyle genel olarak tanımak, dili kolaydan zora doğru bir öğretim yöntemi izleyen bir metod kullanarak da bunları gramer içerisinde belirli konulardan bahseden metin ve diyaloglar ile vermekte ve bunları alıştırmalar ile desteklendiği” belirtiliyor.

Tıpkı Kurmancî ve Zazakî gibi bu kursla da hedeflenenin bahsedilen kitlenin temel düzeyde Süryanice okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisi edinmesini sağlamak, klasik Süryanicenin temel gramer konularını öğrenmesinin amaçlandığı vurgulanıyor.

 

Bu haber toplam 875 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.